Президентът Румен Радев наложи вето срещу приетите преди десет дни промени в Закона за насърчаване на инвестициите, предложени от ГЕРБ и ДПС и прокарани от тях и “Има такъв народ”. Според държавния глава приетите законови промени, чрез които бяха изменени и Законът за опазване на околната среда (ЗООС), Законът за устройство на територията (ЗУТ) и Законът за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), застрашават гарантираното от конституцията право на българските граждани на здравословна околна среда.
В последния работен ден на парламента преди великденските празници, който е утре, обаче ветото на президента може да падне, ако ГЕРБ, ДПС и ИТН успеят да съберат 121 гласа, за да го отхвърлят. Важно е и как ще гласува т.нар. “ново мнозинство”, съставено от ПП-ДБ, БСП и “Възраждане”. Част от него бе и ИТН при свалянето на председателя на НС Росен Желязков. Както е видно от гласуването на спорните промени в ЗУТ и ЗООС обаче хората на Слави са по-скоро “плаващ” елемент в системата.
С приетите на 19 април промени депутатите скъсиха наполовина сроковете за административно обслужване, становища и произнасяне по екологични процедури, както и въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие, ако съответното становище не е дадено в срок за инвестиционни проекти с национално и регионално значение.
Това бе причината будни граждани, активисти и общественици да поискат с петиция президентът Румен Радев да наложи вето и за върне за ново разглеждане направените промени.
Според авторите на петицията целите на промените не са били насърчаване на инвестициите и по-малко административна тежест за бизнеса, а поредна лобистка практика в полза на единия процент най-богати българи, които влагат огромни средства в изграждането на инсталации за възобновяеми енергийни източници, често върху плодородни земи.
Промените бяха направени в 12 без 5 без широко обсъждане и необходимите експертни оценки, твърдят активистите. Те са особено опасни за природата и за нас – гражданите, се казва в петицията. Приемането на предложените между първо и второ гласуване текстове ограничават изключително екологичните процедури в Закона за опазване на околната среда (ЗООС), улесняват изменението на общите устройствени планове (ОУП) в Закона за устройство на територията (ЗУТ), като ни отнемат права сами да взимаме решения за земята в нашите землища, дават преференции на производителите на енергия от вятър спрямо всички други енергоизточници в Закона на енергията от възобновяема енергия (ЗЕВИ) и позволяват продажбата на държавните публични предприятия без търг, се казва в петицията на гражданските комитети и сдружения”, пишат още от представителите на гражданските сдружения.
Според адв. Снежана Стефанова предложението на народните представители е било в ущърб на интересите на народа, а гласуваните промени са били в противоречие с Конституцията на Република България и правото на Европейския съюз.
Същите не са били разгледани от ведомствени комисии, не са съгласувани от компетентните институции.
Приети са в драстично нарушение на основополагащите принципи на нормотворческата дейност: принцип на доверие в законодателството; правна сигурност; принцип на прозрачност; достъп до информация”, се казва в мотивите на гражданските активисти.