Русия трябва да се възползва от опита на Коминтерна, ако иска да промени световния ред. Идеята е на Сергей Наришкин, директор на руската Служба за външно разузнаване (СВР), предаде БГНЕС.
Чрез Комунистическият интернационал, който действаше в синхрон със съветските тайни служби, десетилетия наред бившият СССР изнасяше революции в Европа и по света. Коминтернът е имал огромно влияние и в България, особено в пика на политическата кариера на Георги Димитров.
Ако Русия иска да е в челните редици на глобалните промени в световния ред, от опита на Комунистическия интернационал могат да се извлекат много полезни приложни уроци”,
заяви Наришкин на кръгла маса, посветена на историята на организацията, предаде „The Moscow Times“.
Той отбеляза, че споменът за Коминтерна е „грижливо съхранен“ в страните от „бившия съветски блок“ – в Китай, Виетнам и Латинска Америка.
Коминтернът е създаден от болшевиките по инициатива на Владимир Ленин през март 1919 г. Организацията обединява комунистическите партии от няколко десетки страни.
Наришкин обяснява популярността на Коминтерна с това, че тогава
идеите на западния империализъм и колониалното господство напълно са се дискредитирали“
и на този фон създаденият през 1922 г. Съветски Съюз е станал за няколко десетилетия образец за подражание в целия свят. Организацията просъществува до май 1943 г. Особено важна роля в нейната история изиграва българският комунистически вожд Георги Димитров.
Наришкин нарича идеите на Коминтерна прогресивни и творчески. Според него за популярността на организацията е повлияло и противопоставянето ѝ на нацизма.
Той също така припомни „широката мрежа от професионални разузнавачи” на организацията.
Коментарите на Наришкин, който бе назначен от Путин начело на СВР през 2016 г., могат да се тълкуват в различни посоки. Едната от тях може да бъде свързана с нарасналия интерес на Русия към страните от така наречения „глобален юг“, които се възприемат от Кремъл като съюзник в борбата му със Запада. Но те могат да имат и друга посока, а именно свързана с богатата разузнавателна и подривна дейност, която организацията извършва на територията на европейските страни. Това направление също не трябва да бъде подценявано, особено на фона на продължаващата над 2 години война в Украйна.
Коминтернът и атентатът в църквата “Света Неделя”
Коминтернът изиграва изключително зловеща роля в историята на България между двете световни войни. Неговите агенти, обилно платени със златни рубли, са в основата на кървавия атентат в църквата „Света Неделя“ през 1925 г., при който е ликвидиран част от българския военен и политически елит.
Едно от най-големите престъпления на Коминтерна и българският му аватар Георги Димитров е опитът да се раздели българската нация на различни народности – македонска, тракийска, добруджанска и др. От тях идеята на македонизма намира своето по-нататъшно развитие в Югославия на диктатора Йосип Броз Тито. С нейна помощ той извършва геноцид срещу българския народ във Вардарска Македония, който е принуден да промени своята идентичност.