Пловдив няма пари за проектиране на нов мост над Марица и още много други важни неща, но Общината харчи близо половин милион за преработване на вече подготвена проектна документация и авторски надзор за ремонта на стадион “Христо Ботев”.
Парите отиват във фирмата на арх. Георги Савов в състезание с един кон. Не е ясно как е определена цената 475 735,50 лв без ДДС за работата, която ще му бъде възложена.
Поръчката е по ръба на закона, твърдят юристи с опит. Заданието е за преработка по реда на чл.154 от ЗУТ. Въпросният член обаче се прилага за съществени изменения по време на строителството, а тук става дума за преустройства във вече построена и въведена в експлоатация сграда, за която има Акт 16. Няма как в такива случаи да се прилага чл. 154 от ЗУТ, защото той не касае преустройства на вече съществуващи сгради, твърдят запознати със закона.
Процедурата по-скоро е опит да се осигури усвояването на новите 33,5 млн. лева държавна помощ за “Колежа”, за които Община Пловдив им подписано споразумение с МРРБ. В него пише, че средствата ще се използват единствено и само за строително-монтажни работи, а общината и ПФК Ботев 1912 АД търсят начини да измислят такива дейности на въпросната стойност.
Арх. Савов, чийто договор за авторски надзор е изтекъл, също има пряк интерес от спорната поръчка. Той отдавна прави опити да си осигури ново плащане за проекта. Сега явно е намерил подкрепа от т. нар Гражданския съвет за контрол върху строителството на “Колежа”, от където настояват пред кмета Костадин Димитров за преработка на проекта. А той явно се е съгласил.
Основанието, че се налага преработка на вече одобрената проектна документация за да може стадион „Христо Ботев“ да получи категория 4 на УЕФА за провеждане на футболни срещи и други масови мероприятия, е несериозно. Това изискване е изпълнено във вече преработения веднъж от арх. Савов първоначален проект.
Сега се иска проектиране за преустройство, засягащо несъществени промени, които нямат отношение към конструкцията и основните строителни дейности.
Става дума за промяна в отделни секции и помещения в централната трибуна трябва да се изменят. Сред тях са преустройството на тв студията и местата за журналисти, ново разпределение на скайбоксовете и ВИП помещенията, преустройство на спортна зала в ресторант, оформяне на пространства за втри фен магазин и за музейна сбирка.
Всички тези промени могат да се направят с екзекутиви по време на строителството и за това не е нужно препроектиране на цялата документация, казват още специалистите по ЗУТ.
Другите спорни въпроси около поръчката са откъде общината е осигурила средствата за преработка на проекта и с колко ще се забави завършването на “Колежа”.
Като знаем с какви темпове работи Общината и останалите институции, които имат отношение към поръчката, реалното строителство на последния етап от реконструкцията едва ли ще започне по рано от лятото на следващата година.
В същото време срокът за усвояването на средствата по споразумението с МРРБ е 31.12.2026 г. и те ще бъдат разплатени само при напълно завършени и въведени в експлоатация съоръжения.
А накрая идва и най-важният въпрос – кой и при какви условия ще стопанисва стадиона, в който фалиралата КТБ преди време, държавата и Общината ще налеят близо 100 млн. лева. И ако това ще е срещу месечеен наем от 5000 лв, какъв е срокът на откупуване на инвестицията?