Новоизбраният президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова встъпи в длъжност, след като положи клетва пред парламента в Скопие. Вместо да произнесе “Северна Македония” обаче, в клетвата си тя нарече страната “Македония”.
“Заявявам, че съвестно и отговорно ще изпълнявам функцията президент на Република Северна Македония…”, прочете първите думи от клетвата председателят на парламента Йован Митрески, след когото Силяновска произнесе “Заявявам, че съвестно и отговорно ще изпълнявам функцията президент на Македония”.
В предизборната си кампания Силяновска неколкократно заяви, че няма да използва “Северна” в името на държавата, което бе променено с Преспанския договор с Гърция от 2018 г. Това отвори пътя на страната към членство в НАТО.
Мнозина видяха в пропуска по време на клетвата на Давкова по-рано днес и нарушение на конституцията на РМС, а това е особено странно предвид факта, че новият президент е професор по конституционно право.
“Ще бъда президент и на лявата, и на дясната страна (на седящите парламентарната зала). Ще бъда президент на всички граждани, няма да правя разграничение нито по етнос, нито по религия, нито по пол, нито по каквото и да е”, заяви новият президент на Северна Македония Гордана Силяновска.
Голяма част от словото ѝ бе насочено към жените, “които знаят как да се грижат за всички останали, не само за себе си”, които трябва да присъстват по-сериозно в политиката, независимо, че на Балканите обществото е партиархално, но “силните жени могат да решават проблемите по различен начин”.
Реакцията на Атина бе мълниеносна.
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис заяви, че „пътят на страната към Европейския съюз минава и през спазване на Преспанското споразумение“.
„Това Споразумение е международно, над всяко вътрешно право и следва да се спазва от страните. Не трябва да се допуска неговото преразглеждане без двустранно съгласие. В този смисъл е необходимо да продължим да прилагаме Споразумението и смятам, че това ще бъде отношението на новото политическо ръководство на Северна Македония след изборите“, каза дипломатът в интервю за гръцкия вестник „Врадини“, публикувано тази сутрин.
„Гръцкото правителство непрекъснато и стриктно следи изпълнението на Споразумението и ще направи необходимите намеси“, подчерта Герапетритис.
Външният министър потвърди подкрепата на Атина за европейската перспектива на държавите от Западните Балкани и посочи, че “тези страни трябва да бъдат в основата на Европейския съюз”.
Преспанският договор
Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе парафирано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.
На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан.
Радев: Трябва да спазваме принципите на добросъседство
Вчера се появи първата официална реакция на София след изборите в Скопие.
И президентът Румен Радев, и премиерът Димитър Главчев гледат с тревога към резултатите и победата на ВМРО-ДПМНЕ, известни с антибългарската и антиевропейската си реторика.
“Моята позиция по отношение на РСМ винаги е била открита и последователна. Ще проличи много скоро дали новият президент и партията, която спечели с решителна преднина, ще заработят най-сетне за европейската перспектива на Република Северна Македония или ще поемат в друга посока. Винаги съм подкрепял европейската интеграция на РСМ, но при спазване на принципите на добросъседство”, коментира той след победата на изборите в Северна Македония от Гордана Силяновска.
Коя е Гордана Силяновска-Давкова
Гордана Силяновска-Давкова е дългогодишен университетски преподавател и професор по конституционно право. Била е член на конституционната комисия в парламента на Македония, както и министър в първия кабинет на Бранко Цървенковски – между 1992 г. и 1994 година.
Била е експерт в Организацията на обединените нации, а между 2008 г. и 2016 г. е член на Венецианската комисия.
На предходните президентски избори през 2019 г. Силяновска-Давкова достига до балотаж със Стево Пендаровски, но го губи.