Екстремните температури в България продългжават и през следващите дни. Втора седмица различни градове в стлраната чупят абсолютноти темвпературни рекорди. Този уикенд вцепеняващата жега също няма да ни отмине. За района на Пловдив, където днес термометърът доближи 40 градуса на сянка, не се очаква разхаждане. Съветът на медиците е, да не излизаме на слънце между 12 и 18 часа утре. Особено внимателни трябва да са възрастните, които утре ще отидат на траурните паркове за Черешова Задушница. При възможност е добре да прекараме почивните дни в планината или край морето. Там температурите са с 8-10 градуса по-нискси в сравнение с Пловдив.
Лекарите твърдят, че организмът ни е подготвен за подобни екстремни температури, но проблемът идва, когато в нашите географски ширини те продължат много време.
До колко градуса жега издържа човек?
С изменението на климата, причиняващо покачване на температурите по целия свят, екстремните жеги стават все по-голяма заплаха за здравето. Човешкото тяло е издръжливо, но докъде може да се справи само?
И така, каква е най-високата температура, която хората могат да издържат?
Отговорът е ясен: температура на “влажен” термометър над 35 градуса по Целзий е опасна.
Трябва да се има предвид, че температурата на “влажните” термометри не е същата като температурата на въздуха, която отчитат метеоролозите. Именно влажността на въздуха е ключова за това как човек понася жегата. Последното е важно, тъй като при повече влажност във въздуха потта се изпарява по-трудно от тялото и така организмът се охлажда по-трудно.
Ако влажността е ниска, но температурата е висока, или обратното, температурата, измерена с влажния термометър, вероятно няма да се доближи до критичната точка на човешкия организъм,
обяснява Колин Реймънд (Colin Raymond), постдокторант в Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА (JPL), който изучава екстремните температури. Но когато и влажността, и температурата са много високи, температурата, измерена с влажния термометър, може да достигне до опасни нива. Например, когато температурата на въздуха е 46,1° C и относителната влажност на въздуха е 30%, температурата, измерена с влажен термометър, е само около 30,5° C. Но когато температурата на въздуха е 38,9° С и относителната влажност е 77%, температурата, измерена с влажен термометър, е около 35° С.
Причината хората да не оцеляват при висока температура и влажност е, че вече не могат да регулират вътрешната си температура.
Ако температурата, измерена с влажен термометър, се повиши над температурата на човешкото тяло, все още може да се потим
но няма да можем да охладим тялото си до температурата, която му е необходима за физиологична активност“, обясняват специалистите.
В този момент тялото става хипертермично – над 40° C. Това може да доведе до симптоми като ускорен пулс, промяна в психичното състояние, липса на изпотяване, припадък и кома, по данни на основната агенция на правителството на Съединените щати – Националните здравни институти (NIH).
Дори температура, измерена с влажен термометър, от 35° C обаче няма да причини незабавна смърт. Вероятно ще са необходими около 3 часа, за да може тази топлина да стане смъртоносна, подчертава Реймънд. Няма начин да се знае със сигурност точното време, но някои проучвания се опитват да я оценят, като потапят хора в резервоари с топла вода и ги изваждат, когато телесната им температура започне да се повишава неконтролируемо.
Въпреки че никой не може да живее при температура по влажен термометър по-висока от около 35° C, по-ниските температури също могат да бъдат смъртоносни. Спортът и физическият труд в комбинация с излагане на пряка слънчева светлина улесняват прегряването. По-възрастните хора, хората с определени здравословни състояния като затлъстяване и хората, които приемат антипсихотици, също не могат да регулират температурата си, така че е по-лесно топлината да ги убие. Ето защо хората понякога умират при топлина, която не достига температура от 35° C.
В България обикновено влажността на въздуха е сравнително ниска и затова не сме изложени на риск от прегряване дори при температури над 45 градуса.
И все пак, правилата трябва да се спазват от всички – не се излагайте на слънце в ранния следобед, намалете физическото натоварване, не пийте алкохол, но презареждайте оргтанизма с рвода и други освежителрни течности. А дрескодът естествено в в бяло.