Италианските плажни концесионери затвориха хиляди чадъри в петък, стачкувайки срещу правилата на Европейския съюз, насочени към отваряне на сектора за конкуренция. Плажните клубове или фирмите, лицензирани да отдават под наем шезлонги и чадъри, рутинно се предават от семейства от поколение на поколение в цялата страна. Но съгласно правилата, определени от ЕС, техните лицензи ще бъдат обявени за обществен търг през следващата година.
Операторите на плажни клубове посочват, че са инвестирали в бизнеса си и предупреждават за затваряне на 300 000 работни места. Но директива на ЕС за конкуренцията от 2006 г. гласи, че концесиите трябва да се разпределят чрез конкурентен тръжен процес. Няколко италиански правителства забавиха прилагането на правилата, предпазвайки се от могъщото лоби на плажните клубове. Но след съдебни процедури в Съда на Европейския съюз и рискът в Рим да започне ново разследване на ЕС по въпроса, търговете най-накрая бяха определени за 2025 г.
Министърът по европейските въпроси на Италия, Рафаеле Фито, каза на пресконференция тази седмица, че има „продължаващи“ и „сложни“ дискусии с Европейската комисия. Матео Салвини, лидер на крайнодясната партия, която има тесни връзки с операторите на плажни клубове, каза в четвъртък, че правителството ще настоява от Европейската комисия за „правото на отказ и компенсация“. „Надявам се, че Европа ни подкрепи, в противен случай ще имаме проблем“, каза той на политическо събитие в крайбрежния град Марина ди Пиетрасанта в Тоскана.
Маурицио Рустиньоли от бизнес асоциацията на плажните клубове на FIBA каза, че 80% от плажните клубове се придържат към така наречената „учтива“ стачка, затваряйки чадърите в петък от 7:30 сутринта до 9:30 сутринта. Операторите заплашиха с целодневни стачки, ако правителството не предложи задоволителен отговор.
Но не всички симпатизират на плажните клубове, които според доклад на екологичната асоциация Legambiente заемат 90% от крайбрежието в някои плажни градове. Клубовете се облагодетелстват от нереално ниски наеми, като плащат общо около 115 милиона евро за концесиите, но получават около 30 милиарда евро приходи.
Опозиционните политици казаха, че плажуващите трябва да използват стачката като възможност да си “върнат плажовете”. Анджело Бонели, лидер на Зеления и левия алианс, призова италианците „мирно да нахлуят на плажовете с вашите чадъри и кърпи, защото сега е моментът да кажете: Стига с частните плажове“.