Картина на американска художничка се озова върху плакат за изложба в Пловдив. Двете изображения са идентични, като разликата между тях е единствено в използваната цветова гама. Творбата на Розан Хермелин Ди Силвестро (Rozanne Hermelyn Di Silvestro), чиито платна са част от постоянните експозиции на Музея на изящните изкуства в Харвард и Библиотеката на Конгреса, с изненада научи, че една от графиките ѝ виси на плакат за изложбата на Васил Георгиев, по-известен като VaskoArt.
“Не съм му давала разрешението си да използва произведението ми”, написа Розан в отговор на въпрос на Plovdiv Daily. Тя благодари на репортера ни за сигнала, но изрази съжаление, че не може да предприеме никакви стъпки, тъй като е в друга държава.
Кореспонденцията на Plovdiv Daily с Розан Ди Силвестро
Плакатът, който поразително много прилича на графиката на Розан, е за втората самостоятелна изложба на Васко Георгиев, открита в Малката Базилика на 6 юни тази година.
За случая алармираха пловдивски художници, които твърдят, че става дума за плагиатство. “Все едно да сложа на плакат за своя изложбата творба на Христо Явашев”, заяви един от тях, пожелал да остане анонимен. По думите му картината на американската авторка няма нищо общо като стил с платната на VaskoArt.
На въпрос на Plovdiv Daily какво мисли за приликата между собствения си плакат и графиката на Розан, Васил Георгиев посочи: “Вижте, картината много ми хареса и реших да я нарисувам в мой стил. Не виждам къде е проблемът, в днешно време всеки го прави. Картината на плаката е моя, в мой стил на работа, просто само е взета идеята”.
Попитан дали според него това е правилно, VaskoArt отговори: “Не е, но всеки го прави”. След което изпрати линк към биографията си, в която е представен като български артист.
“Роден е на 17.11.1990 г. във Варна, където е бил оставен в дом за деца още на 2-годишна възраст. Неговите родители са казали, че ще се върнат, за да го вземат, но никой не се връща. На 6-годишна възраст Васко е приет във фондация “Райна Кабаиванска”, принадлежаща на световноизвестната едноименна оперна певица”, пише още в CV-то на художника.
От текста става ясно също, че през 1996 г. Васко се премества в Пловдив, където се записва в НУМТИ “Добрин Петков”. За 6-те години, в които учи там, “преминава през различни самостоятелни продукции, концерти и взима участие във важни събития, организирани от град Пловдив”.
В биографията се казва още, че е учил маркетинг и реклама във Виена, а през 2019-а е поканен да се присъедини към фондация “Пловдив 2019”.