Вейпове, маскирани като детски играчки, се продават в магазините и различни сайтове по ръба на закона. Устройствата не съдържат никотин, но предизвикват подрастващите да имитират пушене и създават интерес към вредния навик. Освен това не е ясно какви вещества има в тях и дали не са вредни за здравето. Индустрията разработва привлекателни за малгуганите продукти и агресивно ги рекламира сред тях. Те са с дизайн, наподобяващ играчки, бонбони или детски напитки. Предлагат се и варианти за скрита употреба във вид на писалки, червила, часовници – за избягване на контрол от страна на възрастните и забраните за пушене. Могат да се пушат навсякъде, а плодовата миризма се задържа в стаята само за няколко минути.
“Явно целта е малкото детенце, поемайки в ръка своя любим герой, да започне да пуши. А какво се съдържа в тези електронни цигари”, запита пулмологът д-р София Ангелова пред БНТ.
На въпрос дали електронните цигари са по-малко вредни от конвенционалните, тя твърди, че по време на изследванията са открити 9 химикала в тютюните с различни аромати, включително и пестициди. Те водят до промяна на кръвоносните съдове – “сякаш си болен от диабет”, обясни д-р Ангелова. Според нея електронните и бездимни устройства, представяни като лесен преход към отказване от тютюнопушене, не намаляват зависимостта от никотина.
“Национално проучване показва, че 41% от мъжете и 46% от жените пушат бездимните устройства. Няма как високият брой на пушачи да не се отрази и на децата”, каза Ангелова.
Припомняме, че според изследване на Медицинския университет в Пловдив и фондация “Грижа за здравето” България е на първо място по пушещи деца в Европа. Данните сочат, че 2% от децата на възраст между 6 и 9 години пушат традиционни цигари. Три процента от децата използват електронни цигари.
Според доклад на Световната здравна организация, публикуван за Деня без тютюн, около 37 милиона деца на възраст 13-15 г. употребяват тютюневи изделия. В Европа електронните цигари водят пред обикновените, като 32% от запитаните 15-годишни съобщават, че вече са ги опитвали, а 20% – че са ги използвали през последните 30 дни. Децата са отлична мишена за големите компании, защото ако се пристрастите към никотина преди 21-годишна възраст, има голям шанс да останете такива за цял живот, се казва в доклада. Повечето от тях не използват вейпа, за да се откажат от цигарите, а са потенциално нови клиенти, пише още в доклада.
Какво е вейп?
Електронните цигари за първи път се появиха на американския и европейския пазар в първите години на новия век. Продуктите, които често са проектирани да приличат на обикновени цигари, използват “свободен основен” никотин. Никотинът на свободна основа съществува от 60-те години на миналия век, когато тютюневите компании осъзнават, че като добавят амоняк към него, могат да го лишат от протоните му, за да го направят по-интензивен при нагряване и вдишване. Тази форма на никотин се извлича директно от тютюневото растение.
Проблемът със свободния никотин, поне що се отнася до привличането на деца, е фактът, че е физически болезнено да се изпарява при високи нива на концентрация и причинява “изгаряне на гърлото”. Това е нещо жадувано от бившите пушачи на цигари, но е неприятно за хората, които никога не са пушили.
През 2016 г. компанията Juul представи вейп, който включва нов вид никотин: никотинови соли. Те имат разтвор с по-ниско рН, което по същество елиминира изгарянето на гърлото, причинено от никотина в свободна основа, дори при много високи нива на концентрация. Тези устройства се появиха на пазара в САЩ със силно пристрастяваща концентрация от 50 милиграма. В Европа тези вейпове не могат да се продават в концентрация, по-висока от 20 милиграма.
Дългосрочните ефекти върху здравето не са известни
Тъй като тези продукти са все още нови, няма необходимите проучвания, за да се разберат дългосрочните последици за здравето от вдишването на никотинови пари например с вкус на диня. Множество изследвания обаче показват, че никотинът, под каквато и да е форма, има отрицателно въздействие върху развитието на мозъка и увеличава риска от рак. Пушенето оказва влияние върху репродуктивното здраве, причинява намален имунен отговор, резистентност към химиотерапевтични средства.
През последните няколко десетилетия в световен мащаб бяха положени огромни усилия в областта на общественото здравеопазване, за да се откажат хората от цигарите. Те бяха до голяма степен успешни. Според оценки на СЗО, употребата на цигари постоянно намалява през последните две десетилетия по целия свят. Сега обаче компаниите намират ново поколение клиенти.