“Колко пластмаса ще искате за вечеря, сър? А вие, госпожо?” Макар това да изглежда като реплика от сатиричен скеч в Saturday Night Live, изследванията показват, че тя е твърде близка до реалността.
Пластмасата е навсякъде, а заради наличието й в основни продукти падат много митове за здравословното хранене. Проблемите със замърсяването вече не са само патент на океаните и моретата, а и на най-високите планини.
Според проучване от февруари 2024 г. 90% от пробите на животински и растителни протеини са положителни за микропластмаса – миниатюрни полимерни фрагменти, които могат да варират от по-малко от 0,2 инча (5 милиметра) до 1/25 000-та част от инча (1 микрометър). Всичко, което е по-малко от 1 микрометър, е нанопластмаса, която трябва да се измерва в милиардни части от метъра.
Вегетарианците обаче също не са защитени. Според проучване от 2021 г., ако пластмасата е достатъчно малка, плодовете и зеленчуците могат да абсорбират микрочастици чрез кореновата си система и да прехвърлят тези химически елементи към стъблата, листата, семената и плодовете на растенията.
Солта също може да бъде пълна с пластмаса. Проучване от 2023 г. установява, че в грубата хималайска розова сол, добита от земята, има най-много микропластмаса, следвана от черната сол и морската сол. Според проучване от 2022 г. захарта също е “важен път за излагане на хората на тези микрозамърсители”.
Дори торбичките за чай, много от които са изработени от пластмаса, могат да отделят огромни количества пластмаса. Изследователи от Университета Макгил в Квебек, Канада, са установили, че при запарването на едно-единствено пластмасово пакетче чай във водата се отделят около 11,6 милиарда микропластмасови и 3,1 милиарда нанопластмасови частици.
Оризът също се оказва виновник за пластмасите в тялото ни. Проучване на Университета на Куинсланд установи, че на всеки 100 грама (1/2 чаша) ориз, който хората консумират, те приемат от три до четири милиграма пластмаса, а при инстантния ориз количеството нараства до 13 милиграма на порция. (Според изследователите можете да намалите замърсяването с пластмаса с до 40 %, като измиете ориза. Това също така помага за намаляване на арсена, който може да се съдържа в ориза.)
Да не забравяме и бутилираната вода в PVC опаковки. Според проучване от март 2024 г. един литър вода – еквивалент на две бутилирани води със стандартен размер – съдържа средно 240 000 пластмасови частици от седем вида пластмаси, включително нанопластмаси