Трети министър на регионалното рзвитие и благоустройството се опитва да пробута нов Закон за ВиК, който не е от полза нито за гражданите, нито за общините, твърдят експертите.
Документът е предложен отново за обществено обсъждане. Той цели да уреди по нов начин работата в сектора. Според специалистите обаче законът не съответства на обществените отношения, свързани с ВиК услугите, и дори значително отстъпва от постигнатите гаранции за правата на потребителите, контрола и регулацията на сектора.
Разписан преди 2 години, той се предлага отново с несъществени корекции. Твърденията, че законопроектът е изготвен след широко обществено обсъждане, на отговарят на истината, твърдят от Националното сдружение на общините в България. Възраженията на местните власти са срещу опита да бъде въведен нов модел в управлението на ВиК сектора, свързан с окрупняването на предприятията. Мотивът е, че така секторът ще може да получава по-голяма подкрепа за инвестиции с европейски и държавни средства. Според експертите окрупняване на дружествата на административен принцип и създаването на фиктивни асоциации без реални правомощия ще напомпа администрацията и ще увеличи опасността от безконтролност на ВиК операторите.

Това естествено ще се отрази и на потребителите, защото заплатите на новите шефове, контрольори и чиновници, които никак не са малки, ще се отразят на цената на водата. Същото се отнася и за безконтролните инвестиции, които уж се следят и одобряват в бизнес плановете на ВиК држествата от КЕВР, но всъщност често се изврършват на завишени цени и без никаква защита на конкуренцията и обществения интерес, твърдят експертите. Разхищението на питейната вода /над 60% от нея изтича по тръбопроводите от съответния водоизточник до измервателните уреди на крайните потребители/, безкрайните ремонти също помпат цената. В резултат разходите за вода на бизнеса и някои домакинства вече догонват тези за електроенергия.
Този проект на закон не само не защитава, но нарушава правата на битовите потребители, е категоричната оценка на омбудсмана. Новите разпоредби напълно заличават връзката между цената на водата и качеството на услугата. Въвежда се нова финансова тежест за битовите потребителите – цена за достъп, без значение дали гражданите получават или не получават вода от операторите. Няма процедура за намаляване на цената, когато водата не отговаря на изискванията за качество на питейните води. Неприлаганата от години възможност за предоставяне на помощи за заплащане на сметките за вода е напълно заличена в новия проект на закон.
Проблемът за единната цена на водата на цялата консолидирана територия, който от години поставя и НСОРБ, беше атакуван от Омбудсмана пред Конституционния съд още миналата година.
Въпреки това Виолета Коритарова е третият министър на регионалното развитие и благоустройството, който настоява за закона.