Народното събрание гласува спорни промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, които са изцяло в полза на големите търговски вериги, алармират противници на измененията.
Депутати от различни парламентарни групи одобриха правила за по-лек режим на фискален контрол за търговци на хранителни стоки, които предоставят безусловна банкова гаранция в размер на 1 млн. лв. за една година в полза на НАП.
Вносител на промяната в ДОПК е ПП-ДБ.
Целта е да се намали административната тежест за търговците със стоки с висок риск, предимно хранителни. Ако вносителят или търговецът предостави банковата гаранция за стоката, ще съкрати времето за извършване на проверки на товарите – при получаване, разтоварване и освобождаване на превозваните стоки.
В началото на тази година за всички производители, вносители и търговци на хранителни стоки бе въведена задължителна предварителна регистрация пред НАП на всеки превоз, което създаде изключително много затруднения и допълнителни разходи за бизнеса. Впоследствие финансовият министър извади от списъка на стоките с висок фискален риск като брашно, риби, сирене и кашкавал, кисело мляко и колбаси. На задължително докладване пред НАП остана превозът на плодове и зеленчуци, меса, пресни млека, захар, кафе, олио, яйца, ядки, суроватки и различни мазнини.
Новото решение е открит лъбизъм в полза на големите вериги, защото нито един малък и среден български производител или търговец не може даси позволи да предостави тази огромна гаранция от 1 милион,
заяви Тошко Йорданов от АИТН след гласуването. Това убива конкуренцията и е пореден пирон в ковчега на малкия бизнес, коментират собственици на малки складове и земеделски стопанства.
Срещу промените се обяви и бившият омбудсман Мая Манолова: “Докато доскорошните партньори в сглобката си разменят удари, в Народното събрание се приемат тихомълком закони, които облагодетелстват големите икономически субекти. Вчера с подкрепата на депутати от различни цветове бяха приети облекчения за търговските вериги в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – лобито на най-големите вериги супермаркети си издейства практически освобождаване от фискален контрол при внос на храни.
Това е поредният удар над малките търговци и производители на хранителни стоки, защото според промените в ДОПК, ако една търговска верига внесе гаранция от 1 млн. лв., която според Манолова е напълно непосилна за малките магазини, тя няма да бъде проверявана при внос на храни.
“Малките търговци на храни ще бъдат проверявани, като ще продължи практиката и за технически грешки да им се запорира 30% от стойността на стоката до приключване на финансова ревизия.
За големите търговски вериги, които реализират годишен оборот от близо 2 млрд. лв., внасянето на гаранция за 1 млн. лв. не е проблем – те така ще си спестят проверките”, каза още Манолова.
“Да бяха направили тази гаранция поне процент от оборота, така че за тези, които реализират милиарди печалба, да е милион, а за тези, които правят оборот от десетина хиляди лв. – съответен процент. Така би било справедливо”, предложи бившият омбудсман и призова президента да наложи вето на промените в ДОПК, за да предотврати поредния удар над малкия бизнес.