Вторичната приватизация в Бългрия е на ход. Първите собственици, придобили някогашните икономически динозаври от соца, усвоиха, каквото могат, и сега предприятията масово си търсят нови собственици. В повечето случаи те не мислят да инвестират в индустрия и работни места, а изкупуват терените единствено с цел застрояване.
Поредният случай в Пловдив е с бившата “Млечна промишленост”. След поредица от смени на собствността и името тя се оказа част от гръцката група НеllеnісDаіrіеѕ, закупила ОМК чрез дършерното си дружество “Тирбул”. Hoвият coбcтвeниĸ обаче, ĸoйтo пpoдaвa и пpoдyĸти пoд мapĸaтa Оlуmрuѕ в 47 дъpжaви, мести производството в Сливен, а теренът на пловдивдската фабрика е продаден.
Купувач е “Гaлaĸcи Инвecтмънт Гpyп”, а според публикация на “Капитал” сделката е за 16 млн. лева. Инвестиционната компания вече има един жилищен комплекс в съседство. Той, заедно с офис сградата на “ВП Бранд”, са изградени върху имота на някогашния пловдивски хлебозавод. Така цялата някогашна индустриална зона край бул. “Дунав” се подготвя за застрояване с жилища и офиси.
Припомняме, че преди години и собственикът на “Филикон 97” Борис Калибацев продаде имота на някогашната консервна фабрика на еврейски инвеститори.
Според запознати плановете на “Галакси Инвестмънт Груп” в зоната не свършват със сделката за имота на бившата “Млечна промишленост”. Компанията е в преговори за закупуването на терена на Автогара “Север” от пловдивския превозвач Веселин Дошков. Фирмите на Дошков са пред фалрит и той явно бърза да осребри придобитите имоти като част от сделките в първия етап на злополучната българска приватизация.
Джентрификация по пловдивски
За процесите на актуалната по света джентрификация в Пловдив се заговори по време на подготовката на инициативата Европейска столица на културата, когато се търсеше нова визия за Тютюневия град. Джентрификацията е процес, при който определени градски зони губят старата си функционалност и се преустройват за нов живот. Успешен пример в това отноношение е “Капана”, превърнат от занаятчийски в квартал за забавления.
Ефектът на доминото
Когато говорим за джентрификация, в Пловдив обаче най-често става дума за преубразуване на стари индустриални или търговски зони в такива за жилищно или комплексно застрояване. Примерите са десетки.
Пръв започна бившият кмет Иван Тотев със застрояването на някогашната пивоварна “Каменица”, а заразителния му опит предизвика ефекта на доминото. Последваха “Захарна фабрика”, “Тексим”, ТПК “Марица”, сега “Млечна промишленост” и т.н. Според източници на “Пловдив Дейли” подобна сделка се подготвя и за двора на “Напредък” източно от моста на Адата, където гръцките собственици имат оферта от собствениците на ПИМК.
За съжаление на много места преубразуването на терените и смяната на статута им води до тежки конфликти между обитателите на новите жилищни сгради и собствениците на предприятията, които прдължават да работят в някои от градските индустриални зони.