Има нови кандидати за служебен премиер, а Димитър Главчев вече не е без алтернатива. Това стана ясно по време на консултациите при президента Радев, в които участваха представителити на всички партии от парламента.
Държавният глава ги покани, за да обсъдят датата на поредните извънредни избори и да чуе мнението им за състава на следващия служебен кабинет. Самият Главчев не присъства на срещата.
Президентът сам открехна вратата, като заяви, че този път е получил съгласие за поста на служебен прмиер и от други в “домовата книга”. Той отказа да назове имена, но явно става дума за бившия депутат от ДПС и финансов министър Петър Чобанов /подуправител на БНБ/ и Горица Грънчарова-Кожарева /и.д.председател на Светната палата/.
Президентът Радев настоя, че най-важно е да се промени поведението на политическите сили и да се спре войната между институциите.
“Ако няма промяна на подхода и идеите, ще бъдем в същата ситуация след поредния предсрочен вот. Виждаме, че трябва да работим с коалиции и ако не бъдем толерантни преди вота, много трудно ще ги сформираме след това”, казао Радев. Той изрази съжаление, че и 50-ото НС не успя да излъчи редовно правителство, и отиваме на поредни предсрочни избори.
Представителите на партиите се въздържаха от коментар за името на бъдещия служебен премиер. От ПП-ДБ обаче настояха Калин Стоянов да не бъде министър на вътрешните работи.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира думите на президента за избора на служебен премиер и посочи, че Радев ще “избере кандидата на Делян Пеевски, а не Господ”. Според Костадинов цялата тази процедура в момента е безсмислена. „Българите не харесват лицемерието на политиците“, добави той.
Радев заяви, че Костадинов е описал образно ситуацията. „Наистина нелепо е по такъв начин да се подхожда към НС. Не мога да приема, че председателят на НС ще бъде подменен само и само за да бъде назначен удобен премиер. Изказах отношение в подкрепа на председателя на НС, независимо кой е той“, подчерта Радев и допълни, че “специално да се сменя председател на НС само с тази цел – не. Моята позиция е изцяло в защита на парламентаризма”.
Йордан Цонев от ДПС на Делян Пеевски заяви, че парламент, в който няма ясно мнозинство, и който да носи отговорност за законодателство и бюджет, е опасен, защото създава лошо и вредно законодателство. „Опасен е и защото през последните 3-4 години сме свидетели как финансовата стабилност се взривява от популизъм“, подчерта той.
Според него колкото по-бързо приключи работата на този парламент, толкова по-малко са опасностите. Той остро възрази срещу намесването на Делян Пеевски в разговорите. Радев прие забележката и призова разговорите да се водят по темата за консултациите.
Председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов призова за служебен премиер да се назначи най-отдалеченият от всички партии човек, за да се гарантира честността на изборите. „За нас този служебен премиер и кабинет ще има и още една задача – да номинира еврокомисар от България до 30 август. Нека тези разговори да бъдат на публична основа, за да бъде избран добър кандидат от България“, призова Гуцанов.
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви, че основният виновник да няма редовен кабинет е една политическа партия, която “има зависимост от една половинка от партия”. По отношение на Конституцията той припомни, че са били против поправките в Конституцията, защото само ще навредят. „Домовата книга“, която беше заложена от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, е такава каквато е, и президентът Радев няма големи възможности кой да назначи за премиер”, каза Йорданов.
Той заяви, че не е незаконна процедурата по смяната на председателя на НС и отхвърли сравненията с политически инженеринг.
„Тази истерия се породи от това, че хората в домовата книга са близки до тях. Вие като президент трябваше да имате по-голям избор за избор на премиер“, каза още Йорданов. Ако ПП-ДБ бяха мислили прагматично, сега президентът можеше да си е върнал правомощията и да не правим тази псевдоконсултация, смята той.
Йорданов помоли президента да поговори със служебния премиер за провеждането на демократичен вот.
Президентът Румен Радев заяви, че усеща известно неудобство от тези консултации, но трябва да се покаже уважение към член 90 от Конституцията и тя трябва да се спазва.
Той се обърна към акад. Денков във връзка с поста вътрешен министър. „Да обсъдя е много деликатно, това означава да кажа какво ми харесва или не, това означава да влияе. Не съм видял по никакъв начин на нито едно от назначенията на Димитър Главчев. Аз избирам премиер и от там той посочва имената. Няма да се намесвам. Димитър Главчев не е тук, защото ситуацията е малко по-различна. Сега имаме и други хора, които са изразили готовност да поемат премиерския пост, а тогава беше само той“, заяви Радев и отказа да спомене имена. Той обеща, че след още разговори ще вземе решение и няма да бави назначаването на премиер и насрочването на предсрочни избори.
Радев припомни, че е много важно какъв ресор ще получим като еврокомисар, а ние още си нямаме идея какви хора ще предложим. „Този въпрос стои на дневен ред и трябва да бъде плод на общи усилия. Ако ние успеем да изработим някаква единна позиция и да застанем зад нея, това ще е най-добре“, подчерта Радев.
Радев заяви, че ако датата 20 октомври се избере за избори, това означава, че 20 август парламентът трябва да присъства и пред него служебното правителство да се закълне. Той припомни, че депутатите са взели решение да работят до 16 август.