Деца се изкачват по един от старите паметници на Пловдив, а родителите им ги поощряват и снимат, алармира читател на “Пловдив Дейли”. Обект на покоряване от хлапетата е Братската могила, а опасността от фатален инцидент е огромна. Никой обаче не се замисля за това. “Няколко пъти направих забележка на безотговорни татковци и майки, но отговорите бяха или да си гледам работата, или, че и да стане нещо, болницата е наблизо. Явно клиповете за пред роднините и фейсбук и тик-ток са по-важни от живота и здравето на собствените ни деца”, разказва читателят. А проблемът не е от вчера. За опасната игра алармира и кметът на район “Западен” Тони Стойчева, която призова родителите да бъдат по-разумни.
Районът на мемориалния комплекс се е превърнал в любимо място за отдих на пловдивчани, разхождащи се до Гребната база или намиращия се в съседство Мол Пловдив. След броени дни паметникът ще отбележи своята 50-годишнина – открит е в навечерието на 9 септември 1974 г. лично от тогавашния държавен глава Тодор Живков и символизира тракийска могила. Скулптурната композиция, сътворена от Любомир Далчев, е дълга 90 м и представя ключови моменти от историята на България като Баташкото клане, Априлското въстание, Шипченската епопея. Преди години младоженците поднасяха цветя в знак на почит пред героите, дали живота си за България. След промените през 1989 г. обаче Братската могила бе изоставена и разграбена, като много от бронзовите елементи изчезнаха безследно, а стените на монумента бяха “украсени” с графити.
През миналата година мемориалният комплекс се превърна в сцена на българо-френския визуален артист Християн Бакалов и провокативния му проект Pure Plovdiv. Цветните ленти извън и вътре в обекта радваха пловдивчани, но бързо станаха жертва на вандали и се наложи да бъде поставено видеонаблюдение. На 3 септември пък Братската могила ще стане част от проекта “Изкуство за зелено бъдеще”, като там от 20,30 ч. ще бъде открита инсталацията “Светлина” на Иван Иванов.
“Решението на проблема с катеренето на децата е в камерите, в постоянното обикаляне на общинска охрана, както и в глоби за безотговорните родители, за да не стане работата “след дъжд качулка”. Кой ще носи отговорност, случи ли се фатален инцидент“, пита читателят ни.