Чумата по овцете и козите, наложила дезинфекция по всички гранични пунктове у нас, не е опасна за хората. Вирусът обаче, известен още като peste des petits ruminants (PPR), може да убие между 80 и 100% от заразените животни. За първи път е потвърден в Гърция на 11 юли.
Според разпоредбите на ЕС, ако в някое стадо бъде открит случай на PPR, цялото стадо трябва да бъде умъртвено. Засегнатите райони, включително фермите, трябва да бъдат дезинфекцирани.
По тази причина гръцкото министерство на развитието на селските райони и храните засили мерките за борба с болестта, като наложи ограничения за движението на кози и овце в цялата страна. Повече от 200 000 животни са изследвани за инфекцията, предимно в централната част на Тесалия, където за първи път бе съобщено за огнище. Провинцията едва започва да се възстановява от смъртоносната буря, която причини тежки наводнения и мащабни щети на животновъдството през септември миналата година.
Гръцкият министър на земеделието и развитието на селските райони Костас Циарас забрани клането на кози и овце с търговска цел, което породи опасения за недостиг на месо, ако това продължи дълго.
Затягането на мерките за сигурност в цялата страна се счита за необходимо от превантивни съображения и има за цел да ограничи разпространението и да ликвидира болестта
се казва в изявление на министерството.
Гръцките власти подчертават, че вирусът не засяга хората. “Потребителите трябва да разберат, че тази болест засяга само животните”, заяви Димитрис Москос, заместник-председател на SEK. “Това е първият път, в който се появява в Гърция и сега смятаме, че е внесен от Румъния в стада, предназначени за клане”.
Вирусът е регистриран за първи път през 1942 г. в Кот д’Ивоар, една от най-гъсто населените страни в Западна Африка, след което се разпространява по целия свят. По оценки на Организацията по прехрана и земеделие към ООН болестта причинява загуби на стойност до 2,1 млрд. долара всяка година.
Гръцките фермери отрекоха, че производството на сирене фета може да бъде сериозно засегнато от епидемията на смъртоносен вирус сред козите и овцете, която доведе до избиването на хиляди животни.
Представители на животновъдния сектор се опитаха да разсеят опасенията, че сиренето, което е основна част от средиземноморската диета, може да бъде застрашено поради скоростта, с която се разпространява силно заразната болест.
Около 9000 животни трябваше да бъдат умъртвени заради епидемията, но това няма да застраши износа на фета
заяви Христос Цопанос от Асоциацията на гръцките животновъди (SEK). “Нашата страна има 14 милиона кози и овце, повече от всяка друга държава в ЕС, посочи той.
По думите на Цопанос тази година ще бъдат изнесени 120 000 тона от мекото сирене. “Имаме достатъчно мляко. Властите действаха бързо, за да се справят с тази ситуация”.