Бившият шеф на държавната Българска банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев е обявен за национално издирване. Това съобщи “Сега”, позовавайки се на източници в прокуратурата. Миналата седмица, когато Софийската градска прокуратурата обяви, че Мавродиев, бизнесменът Румен Гайтански – Вълка и адвокатът Иван Георгиев са обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери, се разбра, че формално Мавродиев и Гайтански все още не са обявени за издирване, тъй като се проверяват официалните им адреси. По това време адвокат Георгиев беше задържан, но пуснат 24 часа по-късно под гаранция от 50 000 лв., която се очаква да обжалва пред съда.
Гайтански пък се появи сам пред Комисията за противодействие на корупцията, която разследва случая, като адвокатът му Константин Симеонов дори твърди, че Гайтански веднъж е бил върнат от разследващите, които си “насрочили” срещата с него за следващия ден. Тази информация не е потвърдена от институциите. Гайтански беше задържан от прокуратурата, а в понеделник Софийският градски съд уважи искането ѝ за постоянен арест. Последната дума за това обаче ще има Софийският апелативен съд, който ще заседава по случая идния вторник.
Така от тримата обвиняеми по знаковото дело единствено в неизвестност за властите е Мавродиев. За него има прокурорско постановление за 72-часово задържане, твърдят източниците на “Сега” от държавното обвинение.
Предстои да бъде поискана и Европейска заповед за ареста на банкера. За целта обаче прокуратурата трябва да внесе искане за това в Софийския градски съд.
Гайтански, Мавродиев и Георгиев бяха обвинени миналия четвъртък за длъжностно присвояване в особено големи размери след акцията на Комисията за противодействие на корупцията от сряда по разследването на необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от ББР. Заемът бе отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР бе Стоян Мавродиев.
Докато градският съд гледаше делото по мярката на Гайтански, от прокуратурата посочиха, че той умишлено е склонил Стоян Мавродиев да извърши престъпление, като част от парите от кредита са използвани изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. били използвани от дружеството “Кристална вода” за изплащане на задължения на ТЕЦ “Варна”.
Адвокат Иван Георгиев, представител на “Роудуей кънстракшън” – фирмата, свързана с Гайтански, получила кредита от 150 млн. лв.
Не стана ясно дали прокуратурата разследва и другите необезпечени кредити от ББР, за които алармира Кирил Петков преди години, когато беше служебен министър на икономиката.