Свършва ли галопът с цените на стоките за масово проблеми и идва ли краят на инфлацията? Противно на усещането на българите, че обедняването им продължава, а цените все така растат, в Европа трендът се обръща.
За първи път от 9 години инфлацията в Швейцария се задържа в рамките на целевия диапазон 0-2 на сто. В резултат Швейцарската национална банка (Swiss National Bank, SNB) намали основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 1,50 на сто. С този си ход тя стана първата голяма централна банка, която отменя по-строгата парична политика, насочена към справяне с инфлацията.
Подобни сигнали идват и от други страни в Европа като Норвегия, Германия и Англия, но централните банки там се въздържат от сваляне на основния лихвен процент.
Как основният лихвен процент на големите банки влияе на бизнеса и живота в България?
Естествено, по линия на цената на кредитите. От една страна те са част от живота на всяко второ домакинство у нас. От друга лихвите по кредитите за бизнеса се калкулират в цената на почти всяка стока за масово потребление, част от потребителската кошница. И още – ако българска търговска банка може да държи пари от депозити в големи европейски банки на 5%, например, защо да кредитира българския бизнес при по-ниска доходност за себе си. В този смисъл общ спад на основните лихвени проценти на големите европейски банки е добра новина за всички.
Припомняме, че наскоро Европейската централна банка, с която се координира и политиката на БНБ, вдигна основния лихвен процент, но само с 0,1 пункта. Ако тенденцията за намаляване на инфлацията в Европа се задържи, това може да успокои пазарът на кредитите.
В България те са на едни от най-ниските нива в Европа особено при ипотечното кредитиране. По-високи са обаче нивата на кредитите за бизнеса. В този смисъл във финансовите среди обаче често имаше спекулации, че съвсем скоро ще има сериозен ръст на лихвите при потребителските и ипотечните кредити. Основанията за това обаче намаляват заедно с намаляването на основните лихвени проценти на големите централни банки.