В нова технологична фаза навлезе битката между все по-усъвършенстваните камери и “бързащите” шофьори. Солените глоби за скорост мотивират дигитално грамотните да опитват постоянно да заобикалят закона, но и да правят бизнес.
Антирадарите от миналото са в историята, на мода вече е ново китайско устройство, което позволява на шофьора да прикрие номера си от камерите само с едно натискане на бутона, и после отново да го направи видим, така че да не бъде спрян от патрул, пише automedia.
На практика джаджата се състои от дистанционно устройство и от прозрачна пластинка, която залепяте върху регистрационния си номер. Тя се свързва с електрическата система на автомобила, обикновено към лампичката за осветяване на номера. Самата пластинка е екран от “интелигентен” течен кристал – технология, наричана PDLC.
Това е същият принцип, използван в автомобили като Porsche Taycan или Renault Scenic за електронно затъмняване на панорамния покрив. Когато през пластинката не протича електричество, кристалът е прозрачен. Когато дистанционното се активира, пластината става непрозрачна.
В някои държави законът, забраняващ закриването на номера, е безсилен срещу този трик. В България, според юристи, случаят не е такъв. Член 179 на Закона за движение по пътищата казва, че “в случаите, в които е нечетлив или закрит по какъвто и да е начин регистрационният номер на пътното превозно средство, на водача се налага глоба в размер 500 лева”.
Формулировката “закрит по какъвто и да е начин” може да се тълкува и срещу подобни устройства. Друг е въпросът, че предвижданата от закона глоба е почти същата по размер, като глобата за превишване на скоростта с над 30 км/ч.
Преди година в Италия и Испания се прилагаше друг подобен трик, само че по-нискотехнологичен. При него върху отделни числа от номера се залепят прозрачни стикери. Когато камерата за скорост активира светкавицата си, тези стикери отразяват светлината и правят разчитането на номера невъзможно. По-рано на мода бе и магнитен стикер, имитиращ листо.Той е достатъчен да скрие поне една цифра и да предотврати глобата. И двете схеми обаче бързо се разчуха и полицията се погрижи да излязат от мода.