Нови правила за детските столчета в колата влязоха в сила от 1 септември. Регламентът UNECE R44/04, в сила от 2007 г., ги разделя в пет категории въз основа на теглото на детето, вариращо от по-малко от 10 до повече от 36 кг.
Той също така включва допълнителни седалки без облегалка и други устройства, наречени креватчета.
Вторият регламент, UNECE R129 от 2013 г., вместо килограмите взема предвид височината на детето като референтна стойност. Съгласно тази наредба малките пътници до 15 месеца или 76 см. височина пътуват с лице назад и позиция, която повишава безопасността в случай на челен или страничен инцидент.
Важната новина е, че от 1 септември ще могат да се продават само въпросните детски столчета с одобрение UNECE R129 , наричани още „i-Size“. За тези, които трябва да закупят ново, ще има само два вида модели: тези с i-Size под 105 см. и тези с размер между 100 и 150 см. Следователно столчетаа, одобрени с предишния регламент UNECE R44/04, могат да се продават до 31 август 2024 г. Но ако имате такова, то все още може да се използват в автомобила без риск от санкции.
Остава задължително – от раждането на бебето до височина 105 см. да има Isofix система, която позволява седалката да се монтира в автомобила чрез твърди конектори и трети елемент, който избягва завъртането.
Припомняме, че компанията Maxi-Cosi започна производство на първото детско столче за автомобил, което е оборудвано с въздуши възглавници.
Моделът се казва AxissFix Air и е предназначен за пасажери с височина между 61 и 105 см.
Отстрани на столчето са вградени два еърбега, които се активират за 0,05 секунди в случай на инцидент.
От компанията-производител твърдят, че въздушните възглавници намаляват силата на удара с 55% в областта на главата и шията на возещото се дете.
От КАТ напомнят, че возенето на деца без седалки е практика у нас. Законът предвижда глоба от 50 лева и вземане на 12 точки от талона.
Детските столчета са гаранция, че децата в колата са защитени в случай на удар. Според доклад на Европейския съвет за транспортна безопасност всяка година 600 дечица губят живота си по пътищата.