Най-голямата по територия държава на Арабския полуостров, кралство Саудитска Арабия, е с амбициите да превърне Рияд в един от най-големите и модерни мегаполиси на света.
Саудитска Арабия има най-големия запас и е най-големият износител на петрол в света и въпреки, че нефтът съставлява над 90% от износа и почти 75% от държавните приходи, крал Мохамед бин Салман Ал-Сауд има гигапроекти, с които да трансформира зависимата от петрола икономика.
Само през 2023 г. възложените строителни договори са на стойност над 140 млрд. долара според Knight Frank, а прогнозите са, че до края на 2028 г. те ще бъдат 181,5 млрд. долара или с 30% повече спрямо 2023 г.
Планът, известен като “Визия 2030”, стартира преди осем години с проекти на стойност над 1,25 трилиона долара. Част от него е и строежът на едно от най-големите летища в света. Мащабният проект трябва да бъде завършен през 2030 г. и ще се състезава с летището в Истанбул по размери и обслужване на клиенти.
Проектът се строи в Рияд и ще носи името „Цар Салман“, и ще обслужва около 120 милиона пътници годишно.
Според Saudi Inrastructure Expo летището ще помогне на годишното привличане на гости в страната, а скокът ще бъде от 29 милиона до 120 милиона. Прогнозите за 2050 г. са за близо 185 милиона души. Кралството смята да посреща повече от 1 милион самолета на година, когато летището отвори врати.
Саудитска Арабия има всички основания да се превърне в най-големия строителен пазар в света.
Проектът Неом, на стойност над 500 млрд. долара, обхваща площ с размерите на Белгия и е идея за град на бъдещето.
Вдъхновен от научната фантастика, този бъдещ град ще се захранва единствено от възобновяема енергия и ще бъде дом на милиони хора. Поставени са основите и стратегията за едно изцяло ново общество, което вече работи с холивудски дизайнери и международни архитекти, които изготвят планове на бъдещето. В някои области и в целия обект има десетки хиляди работници. Около 2000 офис служители от цял свят живеят в лагер за временно настаняване, заобиколен с бодлива тел.
През последните няколко години много ключови служители напуснаха Неом, оплаквайки се от токсична работна среда, фантастични и безумни разходи. Репресиите на престолонаследника срещу инакомислещите също изплашиха някои инвеститори, а оспорваният процес на преместване на много от местните жители на района е стигнал до насилие и арести.
Предстои да разберем как ще изглежда Неом след построяването му, но е едно е сигурно – огромните милиарди инвестиции са на път да превърнат Саудитска Арабия в световен център, който ще изпревари Дубай по мащаб и технологии.