Приемам кръста на патриаршеското служение, което ми се възлага днес. Господ знае, че не съм се стремял към тази длъжност. Той ще ми бъде помощник. В днешното объркано време всички ние имаме нужда от живо и ясно свидетелство за Божието присъствие. Това заяви новоизбраният български патриарх Даниил.
Със съзнанието за своето недостойнство за това високоотговорно служение, но и с вяра и послушание към Божията воля приемам кръста на патриаршеското служение, което ми се възлага днес
Това каза след интронизацията си новоизбраният български патриарх Даниил.
„Вярвам, че Господ, който гледа на сърце и знае, че не съм се стремял към тази длъжност, като ме избра за това служение, той ще ми бъде и помощник, защото Господ възлага бреме, но и спасява и защото сам ни е казвал, че без него не можем да вършим нищо, но и че е с нас през всички дни до свършека на света“, каза патриарх Даниил.
Той подчерта, че в днешното объркано от умножаване на греховете ни време всички имаме нужда от живо и ясно свидетелство за божието присъствие, милосърдие и любов към нас.
Патриарх Даниил протегна ръка към всички проваславни църкви. Благодари на всички, които са уважили неговата интронизация, започвайки с вселенския патриарх Вартоломей. Последният го приветства с думите “Достоен”. Вселенският патриарх Вартоломей и патриарх Даниил са прегърнаха и целунаха.
Президентът Румен Радев отправи приветствие към новия патриарх. „Вярвам, че във вашата високоотговорна мисия и служение вие ще бъдете воден от любовта си към хората и Бог. Пожелавам ви да отстоявате единството на православието, да издигате авторитета и достойното място на Българската Патриаршия в семейството на православните църкви“, каза той.
Радев подчерта, че изборът на Даниил става в момента на изпитания и смут за цялото човечество. Той посочи, че православната ни църква остава крепител на мира и стожер на своята историческа мисия да бъде нравствена опора на нашия народ, да му дава упование във времена на изпитание.
„Независимостта на Българската патриаршия е духовна крепост и исторически подвиг. Тя е обединявала българския народ и го е превеждала през много изпитания. Във времена на униние нашите църковни водачи и православен клир неведнъж укрепваха нашите сили. В крайна сметка винаги успяваха да преведат българите през чуждо влияние и подтисничество“, каза още президентът.