Едно историческо дежавю превзе Америка през последните дни. 56 години след студентските протести срещу войната във Виентам в САЩ и Европа, поставили началото на хипи движението по цял свят, пацифисти сред младите зад Океана отново се вдигнаха на бунт. Цветът на нацията, съставена от мечтатели, постави на карта американската мечта.
Университети от Бръшляновата лига, в които се кове елитът на света, казаха “не” на насилието в Газа. И всички се запитаха: Не е ли това знак за епохално осмисляне на световната политика?
Студентските протести в Съединените щати в защита на палестинците се разрастват. Някои от университетите отмениха присъствените занятия, в други има арестувани.
След задържането на повече от 100 участници от “Лагера за солидарност в Газа”, който се беше разположил на тревните площи пред сградата на Колумбийския университет, последваха пропалестински протести не само в осемте най-престижни висши учебни заведения, известни като “Университетите от Бръшляновата лига”. В защита на Палестина изградиха лагери и колегите им в Мичиганския университет, Нюйоркския университет и Масачузетския технологичен институт.
В Колумбийския университет в Ню Йорк студентите преминаха на онлайн обучение от съображения за сигурност.
Харвард беше затворен за посещения на външни лица по същата причина.
В Йейл полицаи арестуваха около 45 протестиращи, а това предизвика студентите не само да продължат, а да блокират и улици в близост до университета.
От една страна пропалестински настроените настояват университетите да не правят финансови инвестиции в компании, които продават оръжия на Израел, а от друга – защитниците на Израел се оплакват, че критиките към държавата са се превърнали в антисеметизъм.
В отворено писмо до университетската общност президентът на Колумбийския университет Немат Шафик заяви, че е необходимо “пренастройване”.
“През последните дни имаше твърде много примери за сплашване и тормоз в нашия кампус”, каза тя.
“Антисемитският език, както и всеки друг език, който се използва, за да наранява и плаши хората, е неприемлив и ще бъдат предприети съответните действия. За да деескалираме злобата и да дадем на всички нас възможност да обмислим следващите стъпки, обявявам, че всички занятия ще се проведат виртуално в понеделник”, добави Шафик.
Пропалестинските демонстранти започнаха своя протест миналата седмица, като призоваха университета да се освободи от компании, които имат връзки с Израел.
Мими Елиас, студентка по социални дейности, която е била арестувана, заяви: “Ще останем, докато не поговорят с нас и не чуят исканията ни.”
“Ние не искаме антисемитизъм или ислямофобия. Ние сме тук за освобождението на всички”, каза Елиас.
Джоузеф Хаули, доцент по класическа филология в Колумбийския университет, заяви, че университетът е посегнал към “грешния инструмент”, като е включил полицията, която е привлякла “по-радикални елементи, които не са част от нашите студентски протести”.
“Не можеш да дисциплинираш и наказваш, за да излезеш от предразсъдъците и несъгласието на общността”, каза Хаули.