Проблеми с независимостта на съдебната система и корупция в управлението. Това са най-важните изводите от доклада на Държавния департамент на САЩ за България по отношение на правата на човека за 2023 година. Същата институция прилага закона Магнитски и често се занимава с български институции и политици. Документите ѝ обаче се основават основно на медийни публикации у нас, а от Държавния департамент не предприемат нищо съществено, за да ни помогнат да се справим с проблемите.
В последния доклад всъщност няма нищо ново.
За съдебната система
Конституцията и законът предвиждат независима съдебна система, но корупцията, неефективността и липсата на отчетност са сериозни проблеми, засягащи независимостта и безпристрастността на съдебната власт. Независимостта на съдебната власт беше компрометирана и общественото доверие в съдебната система остана ниско, тъй като магистрати са били податливи на политически натиск.
В доклада се припомня интервюто на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ с бившата съпруга Петьо Петров-Еврото – Любена Павлова, в което тя твърди, че бившият ѝ съпруг е оказвал влияние върху прокурори чрез подкупи и търговия с влияние, изнудване и стимули за кариерно развитие. Според Павлова високопоставени държавни служители са знаели за дейността на Петров и също са участвали.
На 31 май Софийската районна прокуратура съобщи, че е издадена заповед за арест на Петьо Еврото по обвинение за участие в изнудване и незаконно наблюдение и подслушване. От ноември той се издирва от Интерпол, Европол и Шенгенската информационна система.
За корупцията
Американският департамент цитира проучване на Базелския институт за управление, публикувано през май миналата година, според което съдебната система, системата на общественото здравеопазване и полицията са най-засегнати от корупцията.
В доклада си от юли миналата година пък Европейската комисия посочва, че новото законодателство е положителна стъпка, но отбелязва „продължаващ проблем“ с ниска ефективност на разследванията и слаба ефективност в наказателното преследване и окончателни присъди в случаи на корупция на високо ниво. ЕК твърди, че има сериозни правни пропуски по отношение на интегритета на хората, назначавани на висшите изпълнителни длъжности.
Българският офис на Transparency International твърди, че липсата на прозрачно използване на публичните ресурси, атаките срещу гражданското общество и нерегламентираното лобиране в законодателната власт са фактори, допринасящи за корупцията. Според Антикорупционния фонд реалният мащаб на корупцията по високите етажи на властта остава скрит поради високия процент оправдателни присъди по дела за корупция.
Натиск над журналисти, ограничаване на свободата на медиите, полицейски произвол и унизително отношение от страна на държавни институции към гражданите са част от останалите изводи в доклада.