По-малко от месец остава до изтичането на преходния период, в който работещите могат да получават ваучерите си за храна – и на хартия, и в електронен вариант. От 1 юли те стават само електронни.
Важно за потребителите обаче е да знаят, че хартиените ще продължават да се приемат до изтичането на срока на валидност, изписан върху тях. “Хората трябва да са спокойни, че ако на ваучера им пише, че той е валиден до 2025 г., няма опасност да загубят средствата си. При електронните ваучери срокът на валидност е същият, както е и на хартиените ваучери – в срок до една година след издаването. Така че хората трябва да следят тази валидност. Повечето оператори предлагат начини за проверка – най-често на мобилно приложение или по телефона. Първо се харчат, първо се “дърпат” средствата с най-кратка валидност”, обясни пред БНР главният секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България Таня Обущарова.
Над 750 хиляди са потребителите на популярната социална придобивка, а лицензираните оператори на ваучери са 11. С държавния бюджет се определя годишна квота за издаването им. Освободени от облагане с данък са до 200 лева месечно – за един работещ.
Във връзка с навлизането на електронните ваучери, един от операторите Pluxee обяви, че на 13 юни от 14 ч. организират безплатен уебинар за търговски партньори на фирмата, на който търговците ще могат да научат всичко за приемането на електронните ваучери за храна в обекта си. Събитието е подходящо както за магазиви, които все още не приемат електронни ваучери, така и за такива, които приемат отскоро и имат въпроси. Уебинарът ще се проведе изцяло онлайн и може да се включите от всяка точка на страната.