Един от най-известните пловдивски лекари – д-р Нарцис Калева-Ходжева, се оказа леля на новата президентка на Мексико Клаудия Шейнбаум.
Д-р Калева е първа братовчедка с доц. д-р Бенямин Анави, а техният дядо Елиезер Калев и прадядото на Клаудия Аврам Калев са братя.
Нисим и Вида Калеви с децата си – най-малкото момче вляво е Елиезер Калев, а високото по средата – Аврам Калев
„Установихме, че сме роднини още преди няколко години, когато Шейнбаум беше избрана за кмет на Мексико”, разказва д-р Калева. „Разстоянието никога не е било пречка да си спомняме за наши родственици, пръснати по света, но за съжаление фамилиите започват да се губят, когато се предават по майчина линия”, обяснява тя.
Семейство Елиезер и Фортюне Калев с децата им Нисим, Ивет и Хайм – 1939 г.
„Аз на практика съм й леля, но не пряка. Ани Пардо, известен научен работник в Мексико, е внучка на брат на дядо ми Елиезер Калев”, разказва д-р Калева.
Калев е една от най-старите еврейски фамилии, дала на обществото видни общественици, учени и лекари. “Където и да сме са по света, наш основен принцип е да вършим работата си съвестно”, казва известният педиатър и ендокринолог.
Семейство Елиезер и Фортюне Калев с децата им Нисим, Ивет и Хайм – 1931 г.
Дали най-известната жена политик в латиноамериканската държава може да повлияе върху отношенията между САЩ и Мексико? Според д-р Калева всичко зависи от президентските избори на 5 ноември в Америка. Ако Джо Байдън спечели втори мандат, Клаудия Шейнбаум би могла да работи за сближаване на двете страни. При всички положения обаче пловдивската лекарка е оптимист за изграждането на по-стабилни връзки между България и Мексико сега, когато нейната родственица е начело на една от най-големите страни в света.
Ивет и Хайм Калев – 1943 г. с жълти звезди на реверите пред днешните Хали
Доц. Бенямин Анави пък разказва, че през 2018-а, годината, когато Клаудия става кмет на Мексико сити, от еврейската организация в София ѝ изпращат поздравително писмо, придружено с покана да посети родното място на своите прародители. Няколко седмици по-късно от екипа на Шейнбаум любезно съобщават, че новият кмет уважава еврейските традиции, но е атеист и се разграничава от каквито и да било религиозни принадлежности.
Според родословното дърво на фамилията, сертифицирано от престижен институт в Израел, прадядото на Клаудия Шейнбаум – Аврам Калев, е роден в Пловдив. Той е брат на дядото на доц. Анави – Елиезер Калев, и баща на майка му Ивет Анави – известна пловдивска писателка от еврейски произход, която почина през 2020-а на 101 години.
Родът на семейството води началото си от 1690 г. , когато изгонените от Испания евреи са прекосили Европа с волски каруци. “Според майка ми Ивет Анави нашият род минава през Ливорно, влиза в България през Видин и стига до Пловдив”, разказва доцентът.
През 1850 г. се ражда Нисим Калев, създател на първата сарафска къща в Източна Румелия преди Освобождението. Той има 6 или 7 деца, най-голямото сред които е прадядото на Клаудия – Аврам Калев. Той и дядо ми Елиезер Нисим Калев са били ортаци в семейната фирма, обяснява доц. Анави.
Куршум хан, къдетето се е помещавала банката на Никим Калев и синове /Аврам и Елиезер/
Съпругата на Аврам Калев се казва Клер. От този брак той има 6 дъщери, като една от тях е бабата на Клаудия Шейнбаум. Според доц. Анави поне две от шестте сестри се устройват в Мексико, където през 1940 г. се ражда майката на Клаудия – Ани Семо, днес професор по клетъчна биология с най-висок научен рейтинг в страната. Тя е втора братовчедка на доц. Анави.
“До 1969 г. никой от нашия род не подозираше за връзката ни с Мексико и бъдещия президент. Тогава в нашето семейство се появи един невероятен мъж – чист, свят, революционер. Сякаш дойде самият Фидел Кастро! Това беше вуйчото на Клаудия Шейнбаум”, разказва доцентът патоанатом.
Енрико Семо Калев в Пловдив
Енрико Семо Калев е роден в София през 1930 г. от една от шестте дъщери на Аврам Калев. През 1939 г., когато фашисткият режим се развихря, семейството му емигрира във Франция, а по-късно – в Мексико. Енрико завършва гимназиалното си образование в южноамериканската държава, а когато избухва първата израело-арабска война, заминава доброволец на фронта. Войната свършва бързо и Енрико Семо влиза в кибуц – комуна в Израел. Там му дават шанс да завърши висше икономическо образование. Когато през 1956 г. Египет национализира Суецкия канал, влиза в политически конфликт заради крайнолевите си убеждения и напуска кибуца. “Тръгва си “по бельо”, защото правилото е такова – както си влязъл – така и излизаш”, обяснява доц. Анави.
Енрико се връща в Мексико, завършва второ висше образование – История на Латинска Америка, и преподава в университета. Развива политическа дейност и дори влиза в затвора. През 1969 г. идва в София като част от делегация на Мексиканската компартия в Европа и решава да посети родния град на майка си.
“По това време у дома нямаше никого, освен слепия ми 90-годишен дядо, който веднага се сетил, че има племенница в Мексико. Тогава стана ясно, че майка ми и бащата на д-р Нарцис Калева са първи братовчеди на Енрико Семо – вуйчото на Клаудия Шейнбаум. Отидохме до родната къща на Нисим Калев на ъгъла на ул. “Водопроводна” и “Шести септември” и направихме снимки. Срещата беше изключително емоционална”, спомня си доц. Анави.
Къщата на Нисим Калев на “Водопроводна” и “Шести септември”
Той открил фейсбук страницата на Енрико, днес 96-годишен, и негов пост от 26 февруари, с който кани последователите си да отидат на представяне на новата книга на Клаудия. Автор на 14 фундаментални исторически труда, сред които биографии на Ленин и Троцки, Енрико Семо оказва основна роля в развитието на президента на Мексико. Той е нейният ментор, не се съмнява пловдивският лекар.
Коя е Клаудия Шейнбаум?
Една от 100-те най-влиятелни жени в света, според класацията на BBC през 2018г.,
61-годишната Шейнбаум е бивш кмет на Мексико сити (2018-2023 г.), Нобелов лауреат от 2007 г. за колективни постижения в климатичните изменения, автор на повече от 100 статии и 2 книги за енергетиката, околната среда и устойчивото развитие, и потомка на стар пловдивски еврейски род.
Клаудия Шейнбаум
Родителите на баща ѝ Карлос Шейнбаум Йоселевиц (инженер-химик) емигрират от Литва през 1920 г., а родителите на майка ѝ Ани Пардо Семо (биолог) се установяват в Пловдив в началото на 1940-те, за да избягат от Холокоста.
Преди броени дни Шейнбаум стана президент за страна, в която живеят 130 милиона граждани. Мексико е с ниво на бедност от 36% и висок процент убийства на жени, насилие и организираната престъпност.