Както водката не бива да се смесва с бира заради не особено приятния последващ махмурлук, така и козунакът не трябва да се похапва с мляко. Причината обаче е друга – в тестеното изделие се съдържат въглехидрати, а в млякото – белтъчини и така организмът се претоварва. Може да съчетаее с вода, чай или плодов сок. По същата причина не бива да комбинирате козунака и с яйца. Между приемането на двете е необходимо да има поне два часа, за да може стомахът да ги преработи по-лесно.
Тайната на успеха на отслабването е да не претоварвате организма, тъй като по време на празниците обикновено се сервират висококалорични ястия. Ако успеете да се контролирате, ще се чувствате леки и елегантни, пише Готвач.бг.
Неделима част от празника е тържественият обяд. За да залъжете стомаха, започнете с голяма порция салата. Така ще се заситите и за основното ястие ще остане малко място. За да не се претоварвате, комбинирайте месото с пресни или задушени зеленчуци. Така, освен че ще се заситите, ще осигурите на храносмилателната система достатъчно фибри, за да работи тя по-активно.
След обилния обяд неминуемо идва и вечерята. Тя трябва да е вкусна, но и лека. За да спазите традицията, може да заложите на варени яйца със зеленчуци. Една добра идея е да задушете в малко вода моркови, зелен боб и грах. Подправете със соев сос, чесън и черен пипер. В полученото добавете две сварени яйца и залейте със сос от кисело мляко, горчица, бульон и магданоз – обилно, вкусно и в същото време нискокалорично.
След празниците е добре да разтоварите поне един ден. В него похапвайте само плодове и зеленчуци и пийте много течности под формата на минерална вода, прясно изцедени сокове и зелен чай. Разходките сред природата също са особено полезни – както на самия празник, така и в дните след него.