“Не казусът с вътрешния министър или служебният кабинет, а безводието всъщност е най-важната тема в момента за страната ни. Не може над 1 милион българи да са без вода вече почти цяло лято и да няма
никаква реакция”, заяви председателят на БСП Борислав Гуцанов в “Денят започва”. Той определи като абсурдна ситуацията в 21 век да има воден режим и я обозначи като “тема на темите”.
410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването, съобщи пред БНР пък Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на “Зелено движение” и природозащитник. Той е изготвил карта на безводието у нас. “Липсата на обективна и достоверна информация ни кара да мислим, че сушата е причина, но не и най-главната причина за това. Едва половината от водоизточниците у нас имат разрешителни за ползване по Закона за водите”, поясни Тома Белев.
“Половината от водата, добивана у нас за питейни цели, просто не се измерва. Това са официални данни на КЕВР. Ти не измерваш какво вземаш от природата”. Трябват инвестиции. Първата
инвестиция е да измерим какво се случва – колко вода вземаме от природата, колко достига до хората, колко се губи, посочи Белев. ВиК инфраструктурата е приоритет на общините. 2/3 от българските общини нямат капацитет да се справят с този проблем”, коментира Белев.
“За малките населени места краткосрочните решения са свързани с откриване на нови водоизточници и отварянето на резервни такива. Има над 8000 регистрирани водоизточника”, напомни той. “В някои се търси вода – инициатива на местните кметове, местното ВиК. Където има язовири за питейни цели, режим на водата няма. Има проблем при язовирите със смесени цели – за селскостопански и енергийни цели. Там трябва производството на енергия например да стане вторично”, изрази мнение експертът.
“България на практика не разполага с време за борба с безводието, една трета от територията на страната страда от този проблем и не може да разчитаме единствено и само на това, че скоро ще падне дъжд, заяви в интервю за БГНЕС пък доц. д-р Борислав Великов, бивш председател на Народното събрание и член на Управителния съвет на Българската асоциация по водите.
Той е категоричен, че трябва да се създаде единен орган за управление и стопанисване на водните
ресурси, защото в момента тяхното управление е разпръснато в пет министерства и подчинените им агенции. “Това разводнява нещата, губи се отговорността и в крайна сметка се губи вода”, подчерта доц. Великов и добави, че може би няма политическа воля за създаването на такъв орган. Борбата с безводието предполага и наличието на едно стабилно правителство и политици, които не се сещат за този проблем само преди избори, както е в момента.
Според него в средносрочен план трябва да се прецени кои са най-важните язовири за страната: кои трябва да се ремонтират и кои да се построят. “Построени се много язовири, като “Пловдивци”, но той не работи, защото няма магистрален водопровод. “Луда Яна” е построен и не работи както трябва, “Черни Осъм” също”, посочи доц. Великов.
Той припомни, че преди 12 години Световната банка е излязла с доклад, в който се казва, че за да се решат проблемите със загубата на вода в страната, са необходими 12 млрд. лв. към онзи момент. От тези 12 млрд. лв. се предвиждаше 30-40% да дойдат от ЕС, а останалите от националния бюджет. “Нито се използваха пълноценно възможностите на националния бюджет, нито на ЕС. Сега вече са необходими много повече от 12 млрд. лв., защото течовете по амортизиралата се водопроводна мрежа се увеличават. Да не говорим за пречиствателните станции за отпадъчни води, които липсват дори в градове и общини с над 10 хиляди жители, какъвто е случаят с град Лом”, посочи доц. Великов.
Оказва се, че у нас има и проблем с кражбата на вода. Така например, само в Ловешка област, според едно изследване, има над 1000 незаконни включвания. „Така водата не стига до хората, които си плащат. Тоест освен физически течове има и кражби, които трябва също да се ликвидират като проблем”, заяви доц. Великов
На фона на безводието в страната питейна вода тече по ул. “Яне Сандански” в центъра на Пловдив. Потърпевши разказват пред Нова тв, че след авария тя влиза в избите и дворове на къщи, след това излиза и тече по друга улица. Един от живеещите в сградата разказва, че са забелязали аварията в петък вечер и веднага са подали сигнал.
“Към 1 ч. през нощта дойде аварийна група, устави, че няма да бъде лесно отстраняването на проблема и казаха, че в събота преди обяд ще дойдат, за да го отстранят. Но днес водата продължава да тече”, заяви той. Засегнати са четири парцела, като приземният етаж на подалите сигнала е наводнен напълно.
Директорът на ВиК дружеството в Пловдив инж. Гълъбов заяви, че повредата се дължи на стара водопреносна мрежа. “Особеното при нея е, че водата не изтича там, където е самата авария, а е част от т. нар. “скрити аварии”. Проблемът е на съседната улица, която е на по-високо. През уикенда успяхме да локализираме повредата”, обясни той.
Инж. Гълъбов обърна внимание, че трябва да бъде изготвена национална програма за управление на водите, в противен случай след 10 години няма да има водоподаване изобщо.