Роботите също имат нужда от “ограмотяване”. До този извод е достигнал асистент Пенко Митев от Техническия университет в Пловдив. Младият учен влиза в света на науката след 15 години практика в семейната машиностроителна фирма за производство на контролери. Митев бе най-младият докладчик в научната конференция ТЕХСИС, която се проведе в ТУ – Пловдив. Международният форум с участието на 150 учени от цял свят очерта човешките измерения на изкуствения интелект и роботите.
“Докладът ми е посветен на инженерното „ограмотяване“ на роботи. Чрез тази система индустриалните роботи се ориентират вече не само в пространството, но и познават отвори в детайлите, в които се поставят части, необходими за изработваната машина. Моето устройство автоматично ориентира детайлите, за да заработи роботът с тях.
Системата ми е внедрена в практиката и това ми даде куража да разкажа за нея. Интересно е, че тя е универсална. Промишленият робот все по-бързо навлиза в индустрията. Но ако няма кой да му подаде детайлите и той да ги вземе, се появява проблем“, казва асистент Пенко Митев.
Той преподава на студентите няколко дисциплини. Едната е „Автоматизация на дискретното производство“, където ги обучава именно на системи за ориентиране. Преподава също така „Промишлени роботи“. В нашия университет работим със съвременни лаборатории, където учим студентите да програмират роботи, обяснява асистент Митев.
„Много съм доволен от избора си да премина от практиката в науката. Той не е мотивиран финансово, но исках да с занимавам с това. Преоткрих професията си след години в индустрията. Самата атмосфера в университета е по-различна от производството. Обменът на знания ме подтиква да изследвам”, признава асистент Пенко Митев.