Наследниците на Петър Дънов посрещат днес Божествената Нова година край Седемте рилски езера.
Бялото братство свързва празника с духовна работа, физическо и душевно прочистване, синхронизиране с Природата и висшите жизнени енергии.
На 19 август, Преображение Господне по стар стил, енергиите на Слънцето са най-силни, затова и Учителя дава заръка на този ден всички да се приготвят като за Великден – да са чисти, спретнати и с най-хубавите си бели дрехи. Така паневритмията на езерото Бъбрека се превръща в радостно тържество на свирещи, танцуващи и пеещи братя и сестри в бяло. Защото влизайки в „космическия ритъм“ на паневритмията, те намират търсената хармония между ума, духа и тялото.
Според Петър Дънов този ден поставя началото на Божествената Нова година, свързано с изгряващото слънце на човешкия дух. Пред свои ученици той казва, че има физическа Нова година (1 януари), Духовна – на 22 март (пролетното слънцестоене) и Божествена нова година, когато Слънцето изпраща към Земята най-мощния поток от духовна енергия. А за делото си споделя: „Аз проповядвам Христовото учение, което трябва да се приложи в живота поне в малък размер. Следвайте не мене, но Великата Любов. Търсете необикновеното в живота. То е Божественото. Него проповядвам, с него искам да ви запозная.“
За първи път Петър Дънов организира духовен лагер край Седемте рилски езера през лятото на 1929 г. Впоследствие тази традиция се запазва с изключение на определени периоди, в които е забранена от властите. Така и до днес през август един от най-силните енергийни центрове се превръща в обичан дом и място за среща на последователи на учението на Бялото братство от цялата страна и чужбина.