Да си го кажем направо: използването на Facebook действително може да компрометира поверителността на данните ви онлайн. Вероятно ще си припомните всички големи скандали, които се случиха наскоро.
Фиаското с „Кеймбридж Аналитика”, при което бяха събрани данните на милиони потребители на Facebook, е все още свежо в съзнанието ни – и дори ако Зукърбърг и компания се дистанцират, наричайки го „злоупотреба с доверието”, социално-медийният гигант има и свой дял от съмнителни ходове.
Примерите варират от предоставяне на „специален достъп” на десетки фирми до чувствителна потребителска информация, до запитване към американски банки за финансовата информация на своите потребители. Както се оказва, не е особено трудно Facebook да бъдат хванати в извършване на сенчеста дейност – защото го правят често.
Последната част от лошата новина за потребителите на Facebook е огромен пробив в сигурността, поради който токените за достъп на 50 милиона души бяха компрометирани. Ако за вас това е последната капка и сте готови да се откажете от социалната мрежа, дошли сте на правилното място. Време е да възстановите поверителността на цифровите си данни. Вижте какво съветват анонимните специалисти по киберсигурност:
Дезактивиране или изтриване на профил във Facebook – какво трябва да знаете.
Преди да стигнем до указанията стъпка по стъпка, е важно да разберете двете възможности, които Facebook ви дава, когато решите да закриете профила си. В тази част ще разгледаме опцията да се деактиивираме за известно време.
Можете да изберете да деактивирате потребителския си профил или да го премахнете напълно. Както бихте могли да предположите, първата опция съхранява данните ви на платформата, докато втората ги изтрива изцяло.
Ако деактивирате своя профил във Facebook:
– Никой освен вас няма да може да го вижда.
– Специфична информация, като например изпратените съобщения, ще остане видима.
– Името ви ще се появява в списъците с приятели, но само в тези на вашите приятели.
– Вашето име, публикации и коментари ще бъдат видими за администраторите на групите, към които сте се присъединили.
– Ще можете да продължите да използвате Messenger.
Можете да деактивирате профила си толкова дълго, колкото желаете, но като влезете отново в профила си или го използвате, за да влезете в свързано приложение/услуга, ще стартира процеса на повторно активиране.
Ако решите да изтриете окончателно своя профил във Facebook:
– Няма да можете да активирате отново профила си.
– Цялото съдържание, което сте добавили/качил във Facebook, ще изчезне завинаги, без възможност за извличането му (освен ако не сте изтеглили предварително архив на данните си).
– Приложенията, които използват профила ви в Facebook, вече няма да са достъпни посредством вписване във Facebook.
– Специфичната информация, като например съобщенията, които сте изпратили на приятели, няма да бъде напълно изтрити и ще останат видими за тях.
– Няма да можете да използвате Messenger.
Facebook ви дават 30 дни да обмислите решението си и да отмените процеса на изтриване, ако го промените. След като този период изтече, профилът ви и всички свързани с него данни ще изчезнат завинаги. Имайте предвид, че може да отнеме до 90 дни цялата информация да бъде изтрита необратимо – през този период потребителите на Facebook няма да имат достъп до нея.
Ако искате просто да си починете от Facebook, но все още не сте готови да се сбогувате завинаги (или просто искате достъп до Messenger), дезактивирането на профила, което разглеждаме в тази част, е прилична алтернатива на окончателното изтриване.
И така! За да дезактивирате временно профила си във Facebook, трябва да направите следното:
1. Отидете на Настройки (Settings) > Общи (General) > Деактивиране на акаунта (Deactivate your account).2. При поискване, въведете паролата си и щракнете върху Продължи (Continue).
Готово! За да активирате отново профила си, трябва само да влезете във Facebook (или приложение/услуга, която използва вашия профил във Facebook). Ще трябва да въведете паролата си, след което профилът ви отново ще бъде напълно функционален.
Процесът обикновено е еднакъв за потребителите на мобилните услуги.
Имайте предвид, че с тази опция цялата ви информация ще остане на разположение във Facebook и можете да се окажете жертва на събиране на данни или пробив в сигурността.
Прочетете и 2-рата част, за да разберете как стъпка по стъпка завинаги да се сбогувате с профила си във Facebook.