Една от най-известните украинки в Пловдив – йога учителят Лана Петкова, нарисува икона на Света Марина. Творбата е плод на нейните дългогодишни пътешествия и изследвания, свързани със светицата, наричана още Огнената Марина. През последната година Лана завършва следдипломна квалификация в АМТИИ при доц. Стефка Попова, където една от задачите ѝ е да сътвори авторска икона.
“Реших със силата на изкуството да разкажа всичко, което съм събрала за тази забележителна светица. Това са важни и ценни свидетелства, които имат смисъл за нас и в настоящето”, обяснява Лана.
На 12 години Марина обявява, че е християнка пред баща си, който е езически жрец. Светицата е измъчвана и обезглавена, защото не искала да се подчини на бащиното воля. Нейните мъчения продължили три дни, а днес ги отбелязваме по време на т.нар. “горещници” на 28, 29 и 30 юли по нов стил и 15, 16 и 17 юли – по стар.
Именно на 17 юли българската православна църква почита Света великомъченица Марина, която се счита за пазителка от огън и мълнии. В Странджа (на места и Родопите) света Марина се смята за повелителка на змиите. В този край култът към светицата е силен и неслучайно тези места са осеяни с множество малки параклисчета и лековити извори, носещи нейното име. Тук света Марина е смятана за сестра на гръмовержеца свети Илия и на иконите от странджанския край светицата е изобразена с кошница, от която се подават змийски глави. Ако на този ден някой види змия, я кълне с думите: “Нека света Марина да те умарини!
Преди да нарисува иконата, Лана пътува до Мала Азия, за да види с очите си родното ѝ място Антиохия и да усети атмосферата, в която е живяла светицата. Дори носи със себе си скица на творбата, за да разбере дали е на прав път в творческите си търсения.
“Моят интерес към противоположните стихии – огън и вода, също намери отражение в тези изключителни прояви на човешкия дух. Самата аз с лекота влизам в ледени води, но смятам огъня за много страшна стихия. В същото време голяма част от ранните християни са били измъчвани чрез изгаряне. Така е било и с Марина”, разказва йога учителят.
Припомня, че когато Марина отказва да се омъжи, я затварят в тъмница. Там ѝ се явява змей. Тя го преборва благодарение на кръста и молитвата. Когато змеят я поглъща, разпорва корема му с християнския символ и се освобождава. Това е само една от версиите за победата ѝ над чудовището, но всичките ѝ мъчения са описани подробно от нейния агиограф Теотим.
Интересен факт е, че Марина единствена от християнските мъченици оказва физическа съпротива на Дявола. Явява ѝ се една нощ дребно черно човече, което я заговаря. Светицата грабва чук и просто го убива, разказва Лана. И с чувство за хумор допълва: “Тя е една бойна млада госпожица”.
За да покаже творбата си, йогата събра ученици, колеги по иконопис, университетски преподаватели, приятели и близки в артпространството на Totalsport fitness & squash в сърцето на Тютюневия град. Посвети ги в историята на невероятната светица така, както я е усетила самата тя. Два часа не стигнаха за увлекателния разказ на Лана и въпросите на нейните почитатели. Събитието имаше и специален гост – маестро Мичо Димитров, който заплени присъстващите с изпълненията си на цигулка. На срещата присъстваха и много украинки, които Лана подкрепя в трудната им съдба извън родината.
“Света Марина е закрилница на малките момиченца. А една от идеите за самата икона дойде, когато видях, че в наше време към децата и жените може да има такова зверско отношение”, посочва Лана.
Историите на насилие в окупираните от Русия територии, които ѝ разказват нейни близки от Украйна, са покъртителни. Най-тъжната е от град Мелитопол, където 14-годишно момиче е било изнасилено от 11 войници. Винаги когато си спомни за това, Лана се разплаква.
“За такива жестокости трябва не само да се говори, а да се крещи!”, категорична е йогата.
Според нея агресивният манталитет трябва да се наказва. Така, както Света Марина е убила с чук Дявола. “Тези, които подкрепят насилието, убиват деца, разплакват жени, трябва да знаят, че никога никой не остава безнаказан”, вълнува се йога учителят. И призовава Света Марина да приеме и утеши душите на невинните жертви на войната.
Иконата на смелата мъченица, нарисувана от ръцете на Лана, може да се види от 5 юни в Градската художествена галерия в Пловдив. Тя е част от годишната изложба на АМТИИ и е осветена до мощите на светицата в пловдивската църква “Света Марина”. Наесен Лана продължава цикъла си “Жените светици”, които ще изобрази във вид на авторски икони.
Всички те ще бъдат рисувани съобразно канона, благодарение на брилянтната школа на АМТИИ във византийския стил на иконопис.
“Обичам историята на изкуството, на ранните християни и Византия, гръко-римския период. Това е и причината да живея в Пловдив. Видях Античния театър и реших: Това е моето място. Синът ми е закърмен с тази древна история. Спомням си, че когато беше бебе, всеки ден се катерех с количката до амфитеатъра, за да вдъхна от тази невероятна атмосфера”, разказва Лана, която е възпитаник на Харковското държавно художествено училище (ХГХУ).
В личен план ѝ предстоят още много предизвикателства, тъй като през 2024 г. се навършват 25 години от нейния проект Ланетика. Йога. СПА, за който успешно си партира с Totalsport fitness & sqash.