ПИБ е единствената частна банка с изцяло български капитал. Основана е през 1993 година и е пета по активи у нас, като мери сили на пазара с мултинационални компании като “Уни Кредит” и KBC, които отдавна погълнаха останалите родни банки. Сега обаче собствениците на ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев изглежда са готови да осребрят усилията си, които полагат на трудния банков пазар у нас от 1993 година насам.
А кандидати да купят ПИБ не липсват. Според “Капитал” в първите редици са “Булбанк” /от групата на Уни Кредит/ и Пощенска банка /част от Юробанк Ергасиас/.
През годините Първа инвестиционна банка няколко пъти попадаше в рисковите списъци и застрашаваше стабилността на цялата банкова система у нас. Преди месеци пък се заговори за съмнителни размени на финансови ресурси между ПИБ от една страна и обединението на колекторската фирма “С.Г.Груп” с “Финанс плюс мениджмънт ХолодинГ” /собственик на Мъни плюс/.
В последните месеци обаче акциите на ПИБ на Българската фондова борса скачат с почти 70%. Цената им докосна 4.80 лв. – нива, невиждани от 2018 г., преди да свие до 4.00-4.50 лв., където продължи да се търгува при сравнително големи обеми и с резки колебания, пишат от “Капитал”. Пазарната капитализация, която само преди седмици гравитираше около 350 млн. лв., сега е скочила до около 650 млн. лв. Официално няма никаква оповестена информация, която да обясни внезапния бум на инвеститорски интерес, а отчетът за първото тримесечие не блести с нещо особено – макар и да показва 18.7 млн. лв. печалба, тя дори спада под тежестта на отписвания.
Основанието за подобен скок обичайно може да е само едно – очаквания за сделка. От петата по активи банка в България не са съобщавали дори да се водят преговори с потенциални купувачи, но според “Капитал” собствениците на ПИБ се готвят за сделка.
Според анализаторите прехвърляне на собствеността към някоя от другите големи групи в България няма да повлияе на клиентите на ПИБ, чийто средства и депозити не са в риск.