Съдебната реформа, започнала с промените в Конституцията по време на 49-ото Народно събрание, бе мъртвородена. Тя предвиждаше укрепване на независимостта и силата на съдебната система, което е универсален лек срещу корупцията, с подкрепата на едно мнозинство, в което ключова роля имаха прокорупционни сили.
Тежка присъда е на пловдивския адвокат Михаил Екемеджиев. Според него с днешното решение на Конституционния съд е завършен цикълът на реставрация на прокорупционното мнозинство в България.
Припомняме, че КС отмени в голямата си част направените промени в основния закон, касаещи реформата в съдебната власт и законовата рамка за дейността на главния прокурор. В същото време остана промените в Конституцията, които ограничават правомощията на президента при назначаване на служебни правителства.
Два пъти Христо Иванов, един от основните двигатели за промяна на Конституцията, настъпва една и съща мотика с Бойко Борисов, каза още Екимджиев. Той припомни оставката на Иванов като министър на правосъдието в правителството на ГЕРБ, след като неговата реформа бе първо подкрепена от МС, но мнозинството на ГЕРБ в парламента го торпилира.
Изводът, който прави Михаил Екимджиев, е че сделките водят до лоши решения.
“Прокорупционните мнозинства на ГЕРБ и ДПС, които формално участваха в приеменато на тези промени, нямат интерес от приемането на този проект. Беше ясно, че тяхното участие е имитационно и след това те ще използват неформалния си, сенчестия ресурс, за да торпилират този конституционен проект, включително чрез аватарите си в Конституционния съд“, каза Екимджиев.
По думите му българската конституция все повече прилича на мавзолей. За разлика от Германия, където законите се пишат и редактират с мисъл за бъдещето, при нас в Конституцията мирише на мухъл, нафталин и формалин. В нея се разхождат призраци от миналото, но не се оглежда бъдещето на децата ни”, каза още Екемджиев и цитира Томас Джеферсън, според който Конституцията е за живите, а не за мъртвите.
Според Екемджиев промените в Конституцията са били шанс тя да бъде проветрена за бъдещите поколение, но от Конституционния съд за затръшнали прозореца.
Това е неморалното в иначе очакваното решение на КС.
Екемджиев определи Конституционния съд като ретрограден орган, който прави това, което кукловодите поискат. Той атакува и законността на решението от днес, защото участие в него има и Десислава Атанасова – нещо, което според юридическата логика би трябвало да направи автоматично решението навалидно и нищожно, защото е било съвършенно ясно как ще гласува доскорошния депутат от ГЕРБ. По законен път обаче никой няма правомощията да атакува решения на Конституционния съд. Така ме може да се каже, че решението представлява злоупотреба с правомощия, но е неотменимо.
Екемджиев, който е един от основателите на Асоциацията за европейска интеграция и защита на човешките права, не за пръв път атакува Конституционнния съд. След избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за негови членове през януари Екемджиев заяви, че Конституционният съд е побългарен през собствената му практика и маргинализиран.
КС, философски, е най-висшият съд, пред който ние, гражданите – като суверен, можем да изправяме нашите представители в парламента, когато те нарушат обществения договор, тогава суверенът ги дава на съд
Това е предназначението в Стара Европа. В България КС е маргинализиран благодарение на ограничения кръг субекти, които могат да го сезират, тъй като и този път нашите избраници ни лишиха от правото на индивидуална жалба”, смята Екемджиев.
Той определи като “тъповати опорни точки” изказваните мнения, че КС не е съд “и заради това Десислава Атанасова била подходяща за тази изключително престижна длъжност”.
“Прагматично погледнато, този Конституционен съд е достигнал дъното и въпреки несъмнените ѝ качества, тя не би могла съществено да допринесе за неговата деградация”, смята Екемвджиев. Той подчерта, че Атанасова е в тежък конфликт на интереси, защото е участвала в приемането на стотици закони от 2009 г. насам, а дълго време е била и лидер на Парламентарната група на ГЕРБ, изковала 80% от законите в България.