В нова програмна реч, излъчена от Външното министерство на Русия, Владимир Путин сложи на масата новото си предложение за прекратяване на войната в Украйна. В него всъщност няма нищо ново. Офертата на Путин е изградена на принципа “победителят взима всичко” и много напомня онзи виц от Студената война, в който Леонид Брежнев отговаря на поредното предложение за преговори на Рейгън пред конгреса на КПСС – Да, Товарищи, нам нужен мир, нам нужен весь Мир.
Според плана на Путин Русия ще прекрати огъня и ще започне преговори при две незабавни условия и още две бъдещи действия на Киев, но с предварително изпълнение.
За начало Путин предлага украинската армия се оттегли от четирите си области, които бяха анексирани и след проведените там референдуми с предизвестен край обявени за руска територия. Другото задължение на Киев е да се откаже от амбициите си за членство в НАТО.
нашата страна незабавно, точно в същия момент, ще прекрати огъня и да започнем преговори
Предложението е примамливо, защото не е за примирие, а за пълно спиране на войната.
То изглежда логично и ще набере популярност сред приятелите на Русия. Защото в Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област живеят много хора, които се самоопределят като руснаци. Проблемът е, че четирите области бяха вписани в руската конституция в момент, когато Путин не контролираше напълно нито една от тях. И в момента те не са изцяло под руска окупация.
Що се отнася до НАТО, да, Путин вероятно е прав, защото границите на алианса, договорени след края на Студената война, трябваше да останат някъде до Будапеща и Виена. Такива поне бяха споразуменията от 1991 и 1997 година и именно неговото нарушаване се използва от Путин като основен аргумент за новите руски амбиции.
Ако Европа иска да се запази като един от независимите центрове на развитие, тя със сигурност трябва да поддържа добри отношения с Русия
И най-важното, ние сме готови за това”, добави Путин. Според него за това са говорили Шарл дьо Гол и Хелмут Кол. “Надявам се, че новите поколения европейски политици ще се върнат към това наследство”, каза руският президент.
Още след падането на Берлинската стена обаче едва ли някой е вярвал, че страните от Прибалтика, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния и откъсналите се от Белград бивши югославски републики ще останат в руската орбита на влияние. Просто защото в различните години на последните 2 века те насилствено бяха подчинени на Москва. Не говорим за България и Северна Македония, защото и в НАТО винаги са имали едно наум са искреността на нашето членство.
Далеч по-сложна е ситуацията с Украйна.
За да аргументира по-убедително своя мирен план, Путин анонсира от нова идея за сигурност в Евразия.
Ден преди началото на мирната конференция в Швейцария с участието на десетки държави и по покана на Украйна, Путин твърди, че “евроатлантическата система за сигурност колабира, днес ткя просто не съществува и трябва да бъде създадена наново”. Светът е достигнал точка, от която няма връщане, и западните страни трябва да намерят начин да работят с Русия, допълва Путин, в което е прав.
И в следващия момент не звучи като човек, готов да преговаря.
Ако Украйна и Западът отхвърлят най-новото ни предложение за мир, ситуацията на бойното поле няма да е в полза на Киев и условията за следващо предложение ще бъдат различни
предупреждава властелинът на Кримъл.
И добави две стари тези на Москва за край на войната:
- Украйна да стане неутрална държава без ядрено оръжие и извън организации за колективна отбрана
- Пълна демилитаризация и денацификация на Украйна.
Условия, които много напомнят на онези, които бяха наложени на загубили Берлин, Рим и Токио следа края на Втората световна война.
Днес Путин не уточни с кого точно си представя да преговаря Педи месец при посещението си в Китай обаче той настоя, че Русия е готова за преговори, но трябвало първо да си изясни на кого може да има доверие, след като Западът го бил измамил на разговорите в Истанбул през пролетта на 2022 г.

Естествено, реакцията на Киев и Запада за предложението на Путин не закъсня. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг говори в Брюксел пред военните министри от Алианса за новата помощ за Украйна и как трябва да действат страните от евроатлантическия пакт срещу руските агенти, диверсията, хибридната и пропагандната война. Столтенберг не обели нито дума за мирния план на Путин, сякаш не го е чул.
От Киев пък директно го отхвърлиха.
Предложенията на Путин са несериозни

Тогава Русия предложи САЩ и западните страни да сключат споразумение за гаранции за сигурност на принципите на “неделима и еднаква сигурност”, като не се засяга сигурността на другите, не се използва територията на други държави с цел подготовка или извършване на въоръжено нападение срещу Русия или САЩ, спиране разширяването на НАТО на изток, връщане на отбранителната инфраструктура на алианса до местата от преди началото на разширяването (1997 г.), отказ да се приемат в алианса държави, които преди това са били членове на СССР.
Днес офертата на Путин не е много различна.
На ход за новите лидери, които Европа ще излъчи след резултатите от вота на 9 юни. И естествено бъдещият американски президент.