Пловдив си излисля казуси с Панагюрското злато. Градът има много други проблеми за решаване с културното и историческо наследство и културната инфраструктура, за да се занимава отново с нещо, което отдавна е решено и по него няма спор. Така министърът на културата Найден Тодоров коментира дискусията под тепетата за евентуалното завръщане на Панагюрското съкровище в Пловдив. На сесията в четвъртък идеята дори ще бъде разисквана в Общинския съвет.
Панагюрското златно съкровище е национална ценност и за мен националната ценност е средство, което трябва да бъде презентирано пред света.
Това е причината да смятам, че мястото му е в Националния исторически музей, заяви служебният министър на културата Найден Тодоров. И отново настоя, че казусът е измислен.
Да, Панагюрското съкровище принадлежи на музея в Пловдив – това никой не го поставя под съмнение и никой не може да постави под съмнение, но според мен то трябва да бъде основно представено пред най-големите аудитории по света, за да има нещо, с което да се гордеем.
Националният музей може да го презентира по-добре пред света.
Това съкровище беше в Лувъра, беше в Британския музей, предстои излагането му в Гети музея в Лос Анджелис. Това може ли един регионален музей да го направи,
попита Тодоров от ефира на бТВ.
Министър Тодоров изказа благодарност към усилията на Манол Пейков, който чрез фондацията “Манол Пейков и приятели”, придоби част от родната къща на Димитър Талев в Прилеп.
Държавата се бави с опазването на културното и историческо наследство, констатира Тодоров и посочи причината в непрекъсната смяна на правителства. Проблемът е, че липсва каквато и да е нормативна уредба за сградите, които са ценни за държавата, но се намират извън пределите на държавата, посчерта Тодоров.
Найден Тодоров коментира, че е необходимо създаване на закон за процедура при подобни обстоятелства. |