Оградата, изградена около старините на Небет тепе, които са обект на реставрация с европейско финансиране и заем от ФЛАГ, е незаконна. Тя не е предвидена в одобрения проект. Тя не е съвместима с културната и историческата стойност на обекта и освен това ограничава достъпа до старините. Включването на предпазното съоръжение в проектната документация за финансиране е недопустима, а самата ограда трябва да се премахне.
Това става ясно от отговор на директора на Националния институт за недвижимото културно наследство /НИНКН/ арх. Петър Петров до общински съветници от ПП-ДБ в Пловдив.
Становището на НИНКН и е ясно – заданието не изисква изграждането на ограда около комплекса.
От групата съветници настояват за незабавно премахване на оградата, като призовават общината да предприеме необходимите стъпки за изпълнение на препоръките на НИНКН и Министерството на културата.
Небет тепе е едно от най-популярните места за разходка и туризъм в Пловдив и опазването му като част от културното наследство на града е от решаващо значение, категорични са общинските съветници от ПП-ДБ в града на тепетата.
Небет тепе се реставрира с над 8 млн. лева финансиране, от които 6 млн. лева европейски средства по ОП “Региони в растеж” и други 2,1 млн. заем от Фонда за развиващи се градове. Дейностите в комплекса обче предизвикаха много спорове сред археолози, архитекти, историци, грждани и общественици заради излятия на хълма бетон и въпросната ограда, която променя облика на тепето.
Преди да оглави НИНКН арх. Петър Петров бе главен архитект именно на район централен, на чиято територия се намира и археологическия комплекс. От него години наред се чакат решения за Тютюневия град, но пътна карта за развитие на зоната все така не е разписана от експертите в Института, Министерството на културата и Община Пловдив.