Ново гражданско общество, обединяващо историци, политици и активисти от различни държави, ще спасява паметниците, които свидетелстват за случилото се по време на големите конфликти военни конфликти в последните столетия. Първата дискусия бе под надслова “Да спасим Альоша”.
Международният форум има за цел да върне на бял свят историческата истина и да съхранени паметта за Руско-турската освободителна война, Втората световна война и Великата отечествена война.
Целта на събитието е обединение на усилията за създаване на широко обществено движение за съхранение на паметниците на воините-освободители. Форумът бе организиран от Асамблеята на народите от Евразия и партньори.
Домакин бе Пловдив, а онлайн в дискусията се включиха е включиха участници от 17 държави. Те бяха приветствани от Мария Захарова – говорител на Министерството на външните работи на Руската федерация. БСП беше единствената политическа партия, взела участие в тричасоватата среща. В нея се включиха народните представители Иван Петков, Борислав Гуцанов, Ирена Анастасова, зам.-председателят на Общински съвет Пловдив Илия Гатев и други активисти на БСП-Пловдив.
Новото противопоставяне в света и мащабната пропагандна война изкривяват историята, твърдят участниците във форума.
“Народите вече няма интерес към ценности като родина, семейство и история.
Събарянето на паметници обаче е проблем не на народа, а на борещите се за властта. Младото поколение не разбира защо се събарят обекти на куртурно-историческото наследство като паметника на Съветската армия в София. Те не просто не разбират, а не се и вълнуват от този въпрос, въпреки че вероятно дедите им са били на фронта рамо до рамо със Съветската армия в борбата срещу фашизма”, каза в обръщението си към останалите участници на форума Иван Петков. Той подчерта, че ще бъде направено всичко възможно паметникът Альоша да бъде спасен, защото той е пазител на паметта на историята, която не бива да допускаме да бъде изтрита.
И въпреки изказаните опасения за подмяна на историята, Иван Петков завърши изказването си оптимистично с думите:
“Времената са сложни, но нима на българите и руснаците, били се на Шипка и освободили Югославия и Унгария, им е било леко?
И именно заради историческата памет сме длъжни да продължим своето дело!”