Унизителните между 5 и 20 лева увеличение са получили специалистите след отпуснатите 13 млн. лева за повишаване на заплатите в центровете за спешна медицинска помощ. Протест пред Министерството на здравеопазването се организира от синдикат “Защита” на 6 юни заради несъгласието им с разпределянето на средствата за увеличение на възнагражденията.
“Министерският съвет прие постановление в края на април да бъдат отпуснати 13 млн. лева за увеличаване на заплатите в центровете за спешна медицинска помощ. С изненада научаваме, че работещите в тях са получили въпросното увеличение, но то е между 5 и 20 лева. Дори средствата да бяха разделени, както се казва, “на калпак”, на човек щяха да се паднат по 155 лева. По-добре въобще да не бяха давали тези мизерни пари. Това е обидно”, заяви Красимир Митов, председател на Националния синдикат “Защита”.
“За ситуацията подготвихме писма до министър-председателя и до политическите партии, които са представени в парламента. От Министерството на здравеопазването поискахме да ни дадат справка как точно са разпределени тези 13 млн. лева. Няма обаче да чакаме да я получим, тъй като хората в центровете са огорчени и ядосани. Обаждат ни се от много градове и настояват за протест. Такъв ще има на 6 юни, като ще изразим своето недоволство най-напред пред Министерството на здравеопазването. Освен искането ни за преразглеждане на заплатите в ЦСМП, имаме и друго, което ще поставим на политиците до дни”, каза още Митов.
“Служебният здравен министър Галя Кондева предлага да се преподпише старият договор, с досегашните заплати в него, и той да действа една година – нещо, което не можем да приемем. Необходимо е да се сключи нов. Вижда се, че тя не се справя, а изказванията ѝ създават напрежение в системата. Затова настояваме за нейната оставка. Същевременно, клиничните пътеки не бяха увеличени навсякъде с 20%, каквито обещания чухме. Имаме официален отговор от Националната здравноосигурителна каса, че те са повишени средно с 10 на сто. Към всичко това се прибавя и проблемът, че частните болници източиха персонала от държавните и общинските. След такова обезкървяване няма кой да работи. В резултат, в цели области няма добро здравеопазване. Затова и болните от Видин и Монтана отиват вече да се лекуват в София.
При така създалото се положение ние, като синдикат, не можем да не поискаме оставката на министър Кондева. Очакванията ни са, че с идването на всеки нов здравен министър нещата ще се подобрят, но те се влошават”, допълни още синдикалистът.