Искаме да живеем в нормална среда, близо до природата, с чист въздух и вода. Така избраха нашите дядовци и баби, така избираме и ние, твърдят хората от Родопската яка, която напоследък е в плен за презастояването. За 2023 година само за Марково са издадени 205 разрешения за строеж, а от началото на 2024-а – нови 150.
Местните жители обаче не желаят селото им, известно като пловдивския Бевърли Хилс, да се превърне в поредното гето от бетон. Затова настояват с подписка да бъде забранено високото строителство в Родопската яка. До момента в нея са се подписали близо 1000 души от Марково, а инициативата вече има подкрепа в съседните Белащица, Браниполе и Първенец.
През последните години инвеститорите настъпват на юг от Околовръстния път към подножието на планината. Заради атрактивните цени все повече ниви, градини и лозя се превръщат в урбанизирана територия. Това може да промени изцяло облика на Родопската яка и да влоши значително качеството на живот, твърдят инициаторите на подписката. Първите дефекти вече се виждат – недостиг на питейна вода, презастрояване и дълги колони от коли по пътя за Пловдив в час пик.
Разбираме, че към селото ни има голям интерес, а щом има интерес, ще се намери и кой да строи. Не можем да спрем хората и да продават парцелите си, защото цените наистина са изкушаващи. Искаме обаче да има ред в застрояването, твърди кметицата на Марково Десислава Терзиева. Тя и активистите от Сдружение “Моето село Марково” са сред инициаторите на подписката против промяната на съществуващата правна регламентация относно жилищното застрояване в населеното място. В момента в Марково се позволява единствено малоетажно застрояване до 10 метра, но се готви промяна под натиска на инвеститорите.
С подписите си членовете на сдружението се обявяват против допускането на промяна, позволяваща смяна на устройствената зона на селото в жилищна зона с преобладаващо комплексно жилищно застрояване до 12 метра.
Подкрепяме обособяването на устройствени зони, определящи височина на строителството до 10 метра в урбанизираните територии на населените места в “Родопската яка”, казват от “Моето село Марково”.
Утре подписката ще бъде внесена при кмета на Община „Родопи“ Павел Михайлов и в РИОСВ, където се съгласуват инвестиционните намерения.
В момента в общината върви процедура по задание за разработване на нов Общ устройствен план, който ще определи правилата за застрояване. Хората от Родопската яка настояват ограничението за високо строителство да залегне в новия ОУП.
Аз също не желая високо строителство на територията на общината, защото то носи много проблеми за администрацията – усложнява и оскъпява сметосъбирането, води до проблеми с водата и необходимост от нови инвестиции в пътна и социална инфраструктура, а бюджетът на общината е ограничен, коментира Павел Михайлов. Той припомни, че община „Родопи“ има одобрени 4 проекта с държавно финансиране – за изграждането на детска градина и училище в Марково и още две забавачки в Белащица и Първенец. Не спираме да инвестираме, но строителният бум ни представя пред все по-големи предизвикателства, коментира Михайлов.
Общините и хората в капана на лобитския ЗУТ
Павел Михайлов припомня, че не всичко с ограничаването на презастрояването е в ръцете на общините. За да се реши проблемът, са необходими промени в Закона за устройство на територията /ЗУТ/.
В приложената към него наредба 7 се определят максималните параметри на застрояване в съответните зони и когато главният архитект и администрацията ограничат някой инвеститор, той отива в съда и печели, защото ЗУТ има по-голяма тежест от местните актове, обясни Михайлов.
Припомняме, че за промяна в ЗУТ настояват отдавна много общини. Това е един от най-лобистките закони в България, преживял над 100 допълнения и поправки. Именно разпоредбите на ЗУТ се сочат като една от причините и за презастрояването на Пловдив през последните години.