Франция и Германия отново са на противоположни позиции за бъдещето на Европа и начина, по които ЕС трябва да действа спрямо Русия и Украйна, които воюват.
Докато президентът на Франция Емануел Макрон продължава да настоява за решителни действия срещу Русия и дори говори за изпращане на войски срещу Русия, Германия е далеч по-сдържана, а канцлерът Олаф Шолц дори отваря вратата на преговори с Владимир Путин и ограничаване на санкциите срещу Москва.
Нашата Европа днес е смъртна и може да умре
предупреди Еманел Макрон в Берлин. Той е на първо посещение на френски президент в Германия от четвърт век. От немската столица Макрон отправи призив за защита на демокрацията срещу национализма на предстоящите европейски избори. “Тя може да умре и това зависи само от нашия избор. Никога не сме имали толкова много външни и вътрешни врагове. Европа преживява, както казах преди няколко седмици, момент, (от който) зависи нейното съществуване, аз наистина смятам, че нашата Европа може да умре“, подчерта френският лидер. Според него този “труден момент за Европа” е свързан с украинския конфликт.
Германската визита на Макрон идва две седмици преди европейските избори, където социологическите проучвания показват, че коалицията му изостава доста зад крайната десница и тя ще трябва да се бори дори за трето място за голям негов срам.
В Германия ситуацията с настроенията на гласоподавателите е подобна. И трите партии в коалицията на канцлера Олаф Шолц са зад крайнодясната АиФ в проучванията, въпреки поредицата от скандали, в които е замесена антиимигрантската партия. В основна реч за външната политика миналия месец Макрон отправи ужасно предупреждение за заплахите пред Европа в променящия се свят след инвазията на Русия в Украйна през 2022 година.
В същото време обаче Шолц е доста по-умерен в позицията си срещу Русия. Концлерът е готов отново да отвори вратата за преговори с Путин и е склонен на разхлабване на част от санкциите срещу Москва. На среща с граждани вчера Шолц се противопостави и на използването на западно оръжие за украински удари срещу цели на руска територия.
Същото направи по-рано и италианския премиер Джорджа Мелони. Тя нястоя, че е против Украйна да използва доставените ѝ оръжия срещу руска територия.
По-рано днес генсекът на НАТО Йенс Столтенберг предложи в интервю за „Икономист“ да се позволи на Киев да нанася удари по цели отвъд границата си със западни оръжия.
Не знам защо Столтенберг каза такова нещо, мисля, че трябва да сме много внимателни“,
коментира Мелони пред италианската телевизия, като добави, „че НАТО трябва да остане твърда, да не дава сигнал, че отстъпва”.
Позициите на Франция, Германия и Италия обаче остават близки по отношение на признаването на държавата Палестина. Това е поредната разделителна линия на Стария континент преди изборите за нов европейски парламент на 9 юни. Тази седмица Ирландия, Испания и Малта потвърдиха, че се подготвят официално да признаят Палестина, която е подала молба за членство в ООН още през 2011 година.