Лоша новина дойде за Община Пловдив от служебния министър на финансите и вицепремиер Людмила Петкова. По време на изслушване в парламента тя обясни как ще се усвояват средствата от Националната инвестиционна програма за проекти на общините и държавните ведомства. Ако методиката не се промени, съответните бенефициенти няма да могат да усвояват средства нови средства в пълния размер при положение че не са усвоили договорения ресурс от предходната година.
Припомняме, че Пловдив е сред четирите общини от най-висока /шеста/ категория, за които държавната помощ за капиталови разходи е определена на 100 млн. годишно.
Наскоро кметът на Пловдив Костадин Димитров подписа две споразумения за 72,5 млн. лева и за 27 млн. лева с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което администрира Националната инвестиционна програма. Първите пари са за завършването на двата стадиона /41 млн. лева за “Локомотив” и 33 584 000 млн. за “Христо Ботев/, както и за реконструкцията на кино “Космос” и ремонт на ул. “Генерал Колев” в “Западен”. Вторият транш е за втория етап от разширението на “Голямоконарско шосе” /19 млн./, реконструкция на ул. “Славянска” в “Източен” /3,6 млн./ и изграждане на изцяло нови улици в ЖР “Тракия” /5,1 млн./.
Вчера обаче Петкова разясни методиката, чийто условия никак не са благоприятни за Пловдив. Според нея ако една община усвои в рамките на годината всичките 100 млн., за които е подписала споразумение с МРРБ, догодина ще може да кандидатства за нови 100 млн. Ако обаче е усвоила само 20 или 30 млн. лева като авансови плащания по въпросните проекти, на следващата година ще продължи да работи по тях и ще може да кандидатства само за нови 20 или 30 милиона, колкото реално е усвоила.
Община Пловдив едва ли ще може да усвои всички договорени средства в рамките на тази година, защото обществената поръчка за вторя етап от конструкцията на ст. “Локомотив” все още се подготвя. В най-добрия случай тя може да бъде обявена през май и ако няма обжалване, договорът с избрания изпълнител да се подпише през лятото. Още по-лошо ще стане, ако поръчката влезе в КЗК и Административния съд. Тогава е почти сигурно, че до края на 2024-а няма да се усвои почти нищо от предвидените 41 млн. лева държавна помощ за Лаута.
Не е ясно и дали за Колежа няма да се наложи обявяването на нова поръчка, защото според ЗОП в рамките на един договор не може да се възлагат дейности, надвишаващи с повече от 30% първоначлната сума на поръчката. Припомняме, че договрът за Колежа е разписан за 53 млн. лева, а после бе индексиран до 62 млн. лва. Това означава, че по условията на ЗОП Общината може да възложи на същия изпълнител до 20 млн. лева, без да обявява нова поръчка, а осигуреното държавно финаансиране е за 33,5 млн. лева.
Коя община колко пари може да получи
Националната инвестиционна програма е приета със Закона за държавния бюджет за 2024 г. Общият лимит на капиталовите разходи по КФП са в размер до 9.994 млрд. лв., като з общините са осигурени 1.2 млрд. лв., потвърди Петкова. Тя обясни, че по отношение на общинските проекти всяка община представя проекти в размер за 2024 г.
“Конкретната стойност на лимитите по общини, както за проекти, така и за плащания, са определени в шест категории за 265-те общини в България, както следва:
Първа категория – лимит до 50 млн. лв. (в обхвата на категорията попадат 23 общини)
Втора категория – лимит до 30 млн. лв. (в обхвата на категорията попадат 26 общини)
Трета категория – лимит до 15 млн. лв. (в обхвата на категорията попадат 81 общини)
Четвърта категория – лимит до 10 млн. лв. (в обхвата на категорията попадат 85 общини)
Пета категория – лимит до 6 млн. лв. (в обхвата на категорията попадат 46 общини)
Шеста категория – за общини с население над 180 х. души – лимит до 100 млн. лв. (в обхвата на категорията попадат 4 общини – София, Пловдив, Бургас и Варна)
В рамките на тези лимити няма ограничение по отношение на броя проекти, които всяка община може да реализира.