Средностатистическият българин страда от липсата на редовно правителство. Невъзможността да се състави кабинет за пореден път и очакването на нови извънредни избори се отразява върху доходите на българина, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в студиото на Нова тв.
“Цените на хранителните стоки в България са много по-високи от други европейски държави – Полша, Румъния. Млякото и сиренето у нас са най-скъпи – поскъпи от Германия, Франция, Нидерландия и Хърватия. Тези цифри нямат обяснение”, подчерта той Според Димитров на тези места има между 7 и 10 големи субекти, които са се договорили да наемат работна ръка на ниски заплати.
С около 150 лева трябва да нарасне минималната работна заплата през 2025 г. От 933 да стане 1080 лв., заяви лидерът на КНСБ. Пламен Димитров добави, че по отношение на храните у нас имало уникални цени. Димитров даде за пример сиренето и млякото, които тук били по-скъпи отколкото във Франция и Нидерландия. “При тези цени трябва да имаме адекватни доходи. 770 хиляди българи получават доход до 1000 лева, това са работещите бедни”, допълни той.
“Около 1300-1400 лв. заплата се плаща в някои области – Благоевград, Кърджали, Смолян и Хасково, и не се увеличава. В тези области има големи предприятия, включително и чуждестранни, които дирижират цената на труда. А там има предприятия, които могат да си позволят по-високи заплати”, казва той.
“В бюджет 2025 трябва да има поне 10-15% увеличение на заплатите, които плаща държавата. Това не са само чиновници, а хора на изкуството, културата, образованието”, каза той и даде за пример Северна Македония, където минималната работна заплата била с около 60 евро повече от нашата.