Класическото балетно заглавие “Ромео и Жулиета” на Прокофиев поставят Валентина Турку и нейният екип от Театър Марибор, Словения, от 20,30 ч. на Античния театър в Пловдив като част от фестивала Opera Open. Изтъкнатият артист е автор на хореографията на над 130 балетд, оперни и театрални продукции и е носител на десетки престижни европейски награди. Стилът й, усъвършенстван в школата на легендарния Морис Бежар, поставя нов стандарт в качеството и изразителността на съвременния класически балет. Ще видим като танц историята на враждата на родовете Монтеки и Капулети, а в образите на Ромео и Жулиета ще се въплътят Aндреа Скифиано и Анелия Димитрова.
“Приказният свят се нарича Наив” е изложбата на художници наивисти от България и чужбина, която ше бъде открита от 17,30 ч. в Залите за временни експозиции на Градската художествена галерия. До 24 септември над 25 български автори от цялата страна ще покажат живопис, рисунки и пластики на първия етаж. А на втория ще гостуват произведения от постоянната експозиция на Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, включваща имена от Европа и дори Аржентина. Тази вечер ще бъде представена и единствената съвременна книга за български наив.
“70 години живопис” е името на изложбата на Лъчезар Ошавков, която ще бъде открита от 18 ч. в галерия “Аспект”. Творбите на големия българо-френски художник Лъчезар Ошавков може да видите също до 24 септември. Въпреки че живее във Франция от 55 години, той никога не скъсва връзката с родината си и периодично представя свои творби в различни галерии.
Три интересни предложения ви очакват като част от Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив. От 18 ч. пред галерия “Капана” ще има пърформанс на Таня Остоич. Официалното откриване на културната Седмица е от 19,30 ч. в баня “Старинна”. Час по-късно там ще станете свидетели на жестова акция на Яна Костова.
С уникално предложение се обръщат към всички творчески настроени личности художниците от Мацаница. От 18,30 ч. заедно ще нарисуват “Изгубени в Тоскана”. Картината “Страст” ще може да пресъздадете от 19 ч. в бар “1890” в Капана, а в начинанието ще ви помогнат специалистите от Дали Вино. От същия час в Triple Art ви канят да нарисувате “Поля със слънчогледи”, ще ви почерпят и чаша вино.
Лятното суинг училище в Total Sport Fitness & Squash продължава с уъркшоп по соло джаз, фокусиран върху вариации на класически движения и как да ги използваме музикално, от 20 ч. Урокът с инструктор Дари е подходящ за всички нива, независимо от предишния опит в танците. Ще научим няколко яки и лесно приложими соло джаз фигури, след което ще ги навържем в кратка хореография.
В “Късо кино” в клуб Фарго от 20,30 ч. ще гледаме един от най-успешните български документални филми след 1989 г. – “Георги и пеперудите”, при това ще видим новото му реставрирано копие. Филмът е носител на повече от 15 награди, представен над 100 кинофестивала в цял свят и с най-продължително киноразпространение у нас и в чужбина – 8 години без прекъсване. “Георги и пеперудите” е историята на един човек и неговата мечта. Човекът се казва доктор Георги Лулчев – психиатър, невролог, администратор, любител готвач, предприемач и директор на Дома за възрастни с умствена изостаналост в село Подгумер край София. Мечтата му е на територията на Дома, разположен в порутен манастир от XVI век, да се организира стопанство, в което болните да отглеждат охлюви, щрауси и фазани и да произвеждат коприна и соев хляб.
Най-новата комедия на Теди Москов “Дабъ дешил ине” ще видите също от 20.30ч. на сцената на Лятно кино “Орфей”. А режисьорът разказва: “Това е моя заигравка с “Да бъдеш или не”, което, освен монолог на Хамлет, е и заглавие на филмова комедия на американския режисьор от немски произход Ернст Любич. Осуетяването на “Фтората сФетовна Фойна” в спектакъла не значи, че Втората световна война е била осуетена наистина. Въпросната война не се случва, благодарение на трогателните усилия не на военни експерти, не на политици, а на една нищо и никаква театрална трупа. Разбира се монологът на Хамлет изиграва своята съществена роля в това начинание”.