Не е задължително да си правим тест за ковид, за да разберем, че имаме ковид. Това обясни пред Plovdiv Daily пулмологът д-р Атанас Парев, който е част от екипа на МБАЛ “Свети Пантелеймон” в Пловдив. По думите му коронавирусът може да се установи и чрез кръвен тест, който е изключително евтин и се прави за 5 минути в лаборатория. Нарича се ДКК – диференциална кръвна картина. Назначава се от лекар при съмнения за ковид, а добър специалист лесно ще разчете в нея наличие на вируса.
Според д-р Парев подвариантът на Омикрон – FLiRT, навлиза и в нашата страна, но протича сравнително леко. Симптомите му са отпадналост, болки в мускулите, кашлица, хрема, в някои случаи – висока температура. Ако не се хване навреме обаче, може да доведе до усложнения като вирусна превмония и белодробна тромбоемболия. Имуностимулантите не са препоръчителни, тъй като най-тежките усложнения при ковид са от прекалено силен имунитет, казва д-р Парев.
Коктейлът от вируси, за които всички говорят през последните дни, не е нещо ново през летните месеци, обяснява лекарят. По-податливи сме, тъй като спряхме да се пазим, както правехме през последните две години покрай пандемията от ковид-19. В момента е възможно да хванем летен грип с диария и повръщане, причинен от ентеровирусите. Той може да е придружен с температура, отпадналост и болки в мускулите. Ентеровирусите зачестяват всяка година по това време, особено по нашето Черноморие, където е по-натоварено откъм присъствие в сравнение с други райони, обяснява специалистът. По думите му в момента има също грип А и Б, характерни за зимните месеци. Болните от него страдат от продължителна кашлица, гърдите им “свирят” и е добре си правят инхалации. През този сезон се срещат често и аденовирусните инфекции, придружени с кашлица, хрема и висока температура. Същевременно върлуват и бактерии като коклюша, който се лекува с антибиотици.
Според д-р Парев рядко хващаме по няколко вируса наведнъж, по-скоро инфекциите ни атакуват последователно един след друг. Често си мислим, че още не сме се излекували, но не е така. След първия вирус имунитетът спада и малко по-късно се разболяваме отново, казва той. Най-уязвими са децата и възрастните. Важно е да не се самолекуваме, а да потърсим лекарска помощ. Ако дълго време заболяването не минава, а ние все още упорстваме да се справим с него сами, може да се стигне до тежки усложнения, предупреждава медикът.
Какво да правим за да се предпазим? Мерките са прости, но често забравяме за тях, казва е лекарят. На първо място e избягването на близък контакт със заразени. Трябва да пазим дистанция, при нужда да слагаме маски и да мием често ръцете си. Да стоим на разстояние 2 метра от видимо болни хора и да общуваме с тях по възможност на открито за не повече от 2-3 минути, съветва д-р Парев.