Колкото по-модерни и усъвършенствани стават устройствата, без които не можем, толкова по-изобретателни и ловки са и хакерите. Според експертите на Агенцията за национална сигурност посегателствата върху личните ни данни и сигурността на мобилните устройства са се увеличили. Те все по-често са обект на различни кибератаки, включително фишинг, дърпане на трафик и отдалечен достъп.
Особено опасни са целенасочените фишинг атаки, целящи заразяване на устройството със зловреден софтуер. За да се предпазите, от Агенцията препоръчват на потребителите да изключват и включват своите смартфони и таблети поне веднъж седмично. Това ще изчисти оперативната памет на устройството и ще затрудни нападателите да събират данни.
Редовното рестартиране няма да ви защити на 100%, но със сигурност ще затрудни хакерите да получат достъп до данни от устройствата. “Всичко това е свързано с допълнителни разходи за злонамерените лица”, казва Нийл Зиринг, технически директор на дирекцията за киберсигурност на Агенцията за национална сигурност.
И въпреки рестарта, не трябва да пропускате редовно да инсталирате актуализации за сигурност на приложенията и операционната система, да изтегляте приложенията само от официалните магазини, да не кликвате и отваряте прикачени файлове от непознати податели, както и да избягвате обществените Wi-Fi мрежи. За по-голяма сигурност Bluetooth и локацията трябва да бъдат изключени, когато нямаме нужда от тях, а паролите – сложни.