Общинското предприятие “Градини и паркове” е създадено с цел благоустройство и поддържане на зелените площи и уличните насаждения в Пловдив – озеленяване, санитарна сеч, почистване и т.н.. Произвежда и посадъчeн материал – цветя, храсти и различни дървесни видове.
Според информацията в сайта на общинското предприятие то се грижи за 9000 декара зелени площи на територията на Пловдив. Разполага с над 300 служители и доста техника /камиони, бусове, автовишки, храсторези, косачки, дробилки и т.н./ Експлоатира и разсадника на Рогошко шосе, за който Община Пловдив плаща сериозен наем, защото няма собствена база.
Да, описанието на зелената система в графичната част в Общия устройствен план, зелените площи в Пловдив наистина са 9000 дка. На тази база се определя и бюджетът на ОП “Паркове и градини”, който гони 10 млн. лева. Осигурява се таксата за битови отпадъци, която се събира от гражданите и бизнеса. Отделно предприятието получава и целево финансиране от общинския бюджет за обновяване на техниката и базата си.
Дали наистина служителите на “Градини и паркове” се грижат за 9000 дка зелени площи и как го правят?
Според експертите и гражданите – не. В над 1500 дка зелени площи в парк “Отдих и култура” отдавна не е влизал човешки крак, а камо ли работници от ОП-то. В гората е пълно с изсъхнали дървета, паднали клони и боклуци. Санитарна сеч там не е извършвана с години. Подобно е положението и с другия голям парк – Лаута.
В списъка със зелени площи, за които би трябвало да се грижат от “Паркове и градини”, влизат и голяма част от междублоковите пространства.
Много от тях обаче отдавна са превърнати в кални петна и незаконни паркинги. Градинките там са истинска рядкост и обикновено за тях се грижат хората от съседните блокове.
Не са много и грижите и за високите части на тепетата на Пловдив, а зеленината на Бунарджика, Младежкия и Дановия хълмове от години линеят.
Какво остава в портфолиото на “Паркове и градини”?
През последните години основната дейност на “Паркове и градини” на практика е сведена до грижата за уличните насаждения, които все така се поливат с водоноски заради уж изградената, но неработеща поливна система. Сечта на сухи клони обикновено се извършва на пожар и след настоятелни сигнали на гражданите.
А гражданите питат:
Някой може ли да накара тези хора да работят?
По-скоро не, твърди читателят на “Пловдив Дейли” Иван Минчев от район “Южен” и като доказателство ни изпраща снимки.
Три дават примери – три дни след последната лятната буря в Пловдив скършени клони лежат върху тревните площи в паркове и край детски площадки. Гниещи листа и окапали черници, смокини и сливи разнасят воня из целия град, а служителите от “Паркове и градини” си поливат розите и дърветата край градските булеварди, като редовно пречат на трафика, блокирайки движението в левите ленти.
Харчат милиони от общинския бюджет, а са се превърнали в поредния развъдник на калинки, твърди г-н Минчев и предлага решение – директорът на общинското предприятие да се избира с конкурс от определен кръг специалисти. Докато началниците на ОП-тата се кадруват на партиен принцип, нищо в работата им няма да се промени.