Истерия made in BG тресе бизнеса у нас на прага на поредната порция празници. За ужас на някои родни предприемачи работните дни през май ще бъдат едва 19. На 1-ви (сряда) е Денят на труда, а на 6-и (понеделник) е Гергьовден. Великден се пада на 5-и, като почивните дни за големия християнски празник ще продължат от 3-ти до 6-и. Това позволява да се получи между 6- и 14-дневна ваканция, ако човек реши да си пусне отпуск в началото на Страстната седмица (29 и 30 април) и на 2 май (Велики четвъртък). Ако пък му се услади агнето на Герьовден и вземе останалите дни от седмицата, почивката може да се удължи чак до 12-и включително.
Следващият официален празник е 24 май, който през 2024 г. се пада в петък и също дава възможност за дълъг уикенд.
Глътката въздух за родния работник, който отсега е стегнал куфарите за гръцкото море или някоя още по-топла дестинация, в много случаи обърква плановете на фирмите. Практиката да се сливат почивните дни се отразява негативно на производството и работните процеси в предприятията, както и на цялостното състояние на бизнеса, смятат шефове. В добавка плащането на двойни надници на мераклиите да се трудят по време на празници никак не се нрави на българския началник.
Ако искаме икономиката ни да се развива обаче, трябва да се приемем реалностите, както правят това сериозните международни компании.
“За да бъде ефективен и печеливш, всеки бизнес трябва да спазва адекватен бизнес план – да структурира производствения процес така, че да предвиди всички неработни дни през годината, заяви пред PlovdivDaily Красен Кръстев, управител на “Микалит България” в Тракия икономическа зона.
Красен Кръстев
По думите му, част от фирмите у нас не умеят да си правят правилно разчетите, затова драматизират ситуацията с дългите почивки.
“Друг е въпросът, ако в последния момент политиците вземат решение да слеят определени празници, а ти предварително си изготвил графици. Тогава наистина може да се стигне до напрежение, казва Кръстев.
Двойните надници за работниците по време на празници трябва да са заложени в цените на продуктите, смята той.
Разбира се, има и форсмажорни обстоятелства.
“Не може да предвидим всичко. Понякога получаваме поръчка в последния момент, а предстоят почивни дни. В такива случаи събираме екипа и обясняваме човешки как хлябът ни зависи именно от това дали ще продадем стоката си. Обикновено винаги се намират хора, готови да работят извънредно”, обяснява управителят на “Микалит България”, която произвежда части за автомобилната индустрия.
Той не само не намира нищо лошо в сливането на празнични дни, но смята, че те се отразяват добре и на бизнеса, и на персонала. “Винаги когато имаме възможност, се опитваме да форсираме производствения процес, а после да обединим няколко почивни дни. Така разходите за производство са по-малки и хората почиват качествено.
В крайна сметка човек не е пружина, изтощава се. И трябва да си дадем сметка какво губим, когато хората са уморени и неадекватни.
Тук не е Азия, където мотивацията да имаш хляб е огромна. Българинът иска да се чувства човек и да работи при нормални условия. Чуждите инвеститори, които идват у нас със собствено ноухау, променят качествено бизнес средата”, убеден е Кръстев.
Кои държави са са най-много празници
Сред най-почиващите нации в Европа са Русия, Гърция, Италия, Испания, Люксембург и скандинавските държави. На другия полюс се нареждат Великобритания, Белгия и Германия. България е някъде по средата по право на платен годишен отпуск и брой почивни дни. Страната ни има 13 официални празника. Отскоро у нас се почива и в дни от работната седмица, когато даден официален празник се пада в събота или неделя.
Що се отнася до страните извън Европа, в Южна Америка почиват най-дълго, а в Япония и Китай са най-ощетени откъм празнични дни.