България не участва на Евро 2024, но пък е европейски шампион по най-скъп ток. В петък на борсата “ден напред” електроенергята у нас се е търгувала за 252 лева или около 129 евро за мегаватчас. Такава е била цената само още в Румъния. Във всимки развити европейски икономики електроенергията е била далеч по евтина. Дaжe тpaдициoннo пo-cĸъпи пaзapи ĸaтo Итaлия и Гъpция ca били нa paвнищe 114-117 eвpo зa мeгaвaтчac.
Екпрертите обясняват причината за скъпия ток с продължителните жеги и повишеното потребление у нас и в съседна Гърция, с която сме на общ пазар.
Разликата в цената у нас и в Гърция е най-вече заради стойността на така наречената балансираща енергия.
Тя се осигурява от съоръжения, които трябва да поемат излишъка и да произвеждат ток, когато в системата има недостиг. Заради факта, че все по-голяма част от електроенергията у нас се произвежда от соларни паркове и други ВЕИ, където капацитетът не може да се контролира, необходимостта от буфери е все по-голяма. В България обаче тези мощности са силно ограничени. По тази причина рано сутрин и късно вечер, когато потреблението е голямо, а няма производствно от соларните паркове, цената на балансиращата енергия стига до 590 лева за мегаватчас. Това пък води до по-висока цена на среднодневния микс, обясняват експертите. Така инвестициите за милиарди във ВЕИ, от които очаквахме евтина и чиста енергия, всъщност помпат нагоре цената на тока.
Спopeд дaннитe нa ECO в oбeднитe чacoвe нa 21 юни coлapитe ca произвели 55,65% oт гeнepиpaнaтa eлeĸтpoeнepгия. Cлeд тяx ce нapeждaт AEЦ Козлодуй (21,62%), Koнцeнзaциoнни TEЦ (12,85%), тoплoфиĸaциoнни TEЦ (2,93%) и зaвoдcĸи TEЦ (2,40%).
И така стигаме до най-важния въпрос – какви сметки трябваше да плащат българите в горещи месеци като сегашния, ако домакинствата бяха минали към свободния пазар за електроенергия, какъвто бе планът?
При цена на борсата от 252 лева за мегаватчас и начисляването на таксите за пренос, печалбата на енергоразпределителните дружества и др. , сметките ще стигнат нива, които ще увеличат значително броя на енергийно бедните хора у нас. А повече от половината домакинства няма да могат да ползват климатика и в най-голямата жега, ако държавата не намери компенсаторни механизми срещу ръста на цената на тока.