Балкански нрави, неволи и малко сръбско – често из социалните мрежи четем носталгични постове за миналото, а не знаем, че само една граница ни дели от страна, в която полъхът на миналото е силно осезаем. И макар българите да свързват Сърбия с вкусна храна и кръшна музика, ние не знаем много интересни факти и исторически данни за съседката ни. Едно от най-запомнящите се – че точно там, в Белград, Левски получава своето прозвище след почти триметров скок над ров, когато свидетелите на това възкликват “Лъвский скок!” Но да оставим настрана патриотизма, защото въпросът днес е прагматичен – има ли живот извън ЕС и основателно ли милеем по стария строй?
Правим бърза разходка из центъра на Белград – сувенири с лика на руския президент, руски знамена и ушанки се продават редом с магнити от Белград и магнити с образа на Никола Тесла, роден в погранично сръбско селище до хърватската граница. Огромен билборд на преплетено руско и сръбско знаме с размер на жилищна сграда, гласи “Заедно!”, а залепен до него стои този на Пепси. Изтокът и Западът са си обявили странна рекламна война, а народът се разкъсва от желанието за западен живот и меланхолията по руската утопия. Още стоят и сгради, улучени по време на войната от ракети на НАТО.
Средната работна заплата в Сърбия е 2000 лв. Тръгваме на пазар. Стигаме до плод зеленчук и хранителен магазин. Череши можем да си купим за 710 динара, което е около 12 лева за кило, ягодите излизат 6,50 за кг, а доматът – 4,50.
При месата цените скачат нагоре драстично, а разликата с България е осезаема – за кило шунка олекваме с 30 лева, а за пушен врат цели 37, сръбският суджук е 28 лева. Пакет мляно кафе, сръбска марка, ни струва около 4 лева, кенче газирано 1.80 лв. Минералната вода върви около лев за еднолитрова бутилка, кафето в заведение около 2 лева, ракията между 4,50 и 6,50.
Храната в ресторантите никак не ни се струва евтина и достъпна, колкото я описват купонджиите, прекарали новогодишните празници в сръбско,. Но да не забравяме, че обикновено тогава се плащат пакетни цени, а и има значение дали си отседнал в Белград, Ниш, Крагуевац или Димитровград. Поръчваме порция кебапчета с гарнитура 300 грама в ресторант среден клас – 15 лева, бифтек от телешко кълцано 35 лева, а пържолата порция 28 лева.
На бензиностанцията картинката е почти като в България – 3.20 лв за нафта, 222 динара за бензин, което е около 3,80- 4 лева.
Зареждаме и дим да ни няма в обратна посока. В крайпътно магазинче оставяме 1000 динара, което прави 18 лева, за солети, 1 киндер буено и две кафета.
Явно по-добро от нашето си няма.