Река Марица заедно с тепетата са най-големите богатства за Пловдив. Градът е възникнал около тях и е оцелял цели 8 хилядолетия.
Мине не мине време, и в Пловдив тръгва дискусия за социализацията на реката и необходимостта от спешно почистване на коритото. Всъщност двете теми отдавна са се превърнали в политическа дъвка. През годините пред гражданите на Пловдив са представяни какви ли не апокалиптични картини за опасност от потоп, ако не изсечем джунглата в реката. Те се редуват с елегантните планове на поредния кметски екип за атракции в коритото, транспортни коридори край реката, красиви брегове със зони за отдих и спорт, заведения и какво ли още не. Инвеститорът, който купи остров Адата, върнат на частници по неведомите пътища на българската реституция, смята да мести там аквапарка от квартал “Тракия”, който вече се превърна в поредното гето от бетон.
И докато властта се наумува, а опозицията я замерва с обвинения колко скъпи са обществените поръчки за почистването на реката и колко пари ще се откраднат, природата и гражданите са напът да решат проблема.
За ролята на реката в екосистемата на Пловдив е необходим нов експертен и обществен дебат. От години професионални опозиционери в политиката и техните зелени и медийни тролове плашат хората как коритото на реката трябва да бъде изчистено до песъчинка, а дърветата премахнати, защото ако дойде висока вълна, в Пловдив ще настане потоп.
Да, такава опасност вероятно има, но със залог някъде около едно към хиляда.
А коритото безспорно се нуждае от грижи, както и мостовете над Марица. Според урбанистите обаче намесите трябва да се правят внимателно и интелигентно, а не багерите и резачките да изнесат всичко.
На фона на недостигащите зелени площи в Пловдив коритото на реката на практика е идеален резерват и лесопарк. Друг е въпросът, че като лош стопанин по традиция общината не е полагала необходимите грижи за санитарната сеч, частично изгребване на наноси, отстраняване на паднали дървета и поддържане на бреговете.
Преди 3 месеца с фанфари бе обявено, че чаканото с години почистване на коритото на Марица най-после стартира. Избран е даже изпълнител. Очаква се срещу 1,2 млн. лева софийската фирма “БКС озеленяване ще лъсне Марица на 5 етапа. 100 дни по-късно виждаме само малко окосена трева и няколко кубика върбови трупи, струпани край южния бряг.
Пролетта излезе дъждовна и растителността избуя. Ясно е, че и тази година битката с дърветата и храстите в коритото е загубена, ако не хване някоя голяма лятна жега и тревата не си отиде сама.
В Марица обаче кипи живот. Наносите в коритото вече са любимо място за спорт и разходки, а рибарите са неотменима част от пейзажа.
Лошото е, че слизат в реката направо с колите. Ето това е нещо, което местната власт наистина не трябва да допуска. А автомобилиите са в реката, защото всеки път, когато някоя фирма започне дейности в коритото на Марица, временният уж път става вечен.
Другият голям проблем са боклуците, които оставяме или изхвърляме в реката.
Или както е казано – природата има решения за всичко. Ако не ѝ пречим ние, хората, и безхаберието на онези, които изпращаме във властта.
Какъв оазис, какви увеселителни заведения ? Марица е РЕКА !Трябва да се изчисти коритото, да се поддържа. Забравихте ли като излезе от коритото си и водата заля английската и 1ви етаж на Окръжна болница ?